Emerytura dla koni i psów służących w policji

i

Autor: Śląska Policja/ zdjęcie ilustracyjne

Emerytury

Zwierzęta służące w policji mogą liczyć na "emeryturę". Stawki sięgają kilkuset złotych

Garnizon Śląskiej Policji zasilają nie tylko funkcjonariusze. W ich szeregach na co dzień służą także zwierzęta, a konkretnie konie i psy. Po przepracowanym określonym czasie mogą one udać się na stan spoczynku, a dzięki pracy otrzymywać także "emeryturę", która pokrywa koszty utrzymywania. Jakiej wysokości świadczenia otrzymują? Sprawdziliśmy.

Emerytura dla zwierząt. Ile psów i koni służy w Śląskim Garnizonie Policji?

Nie wszyscy wiedzą, że zwierzęta, które pracują dla służb, otrzymują specjalne emerytury wypłacane przez państwo. Przepisy umożliwiający wypłatę emerytury dla zwierząt wykorzystywanych w służbach zostały uchwalone w 2021 r. Dwie różne stawki dzienne zostały wówczas ustalone dla koni i psów.Zwierzętami, które przechodzą w "stan spoczynku", w większości przypadków opiekują się policjanci, którzy byli podczas służby ich opiekunami. Jeżeli dany policjant nie ma możliwości opieki nad zwierzęciem, jest ono przekazywane pod pieczę odpowiedniego stowarzyszenia. Ile zatem obecnie zwierząt służy w śląskich szeregach?

Na dzień 3 listopada 2023 r. garnizon śląski posiada w służbie na swoim stanie 50 psów i 10 koni służbowych - informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Obecnie w śląskim garnizonie objętych wsparciem, tzw. emeryturą, jest 13 psów – z tego 12 pod opieką dotychczasowych przewodników i 1, z uwagi na brak możliwości sprawowania dalszej opieki nad psem przez dotychczasowego przewodnika, został przekazany innemu funkcjonariuszowi, który sprawuje nad nim pieczę. Ponadto 2 konie zostały wycofane z szeregów Śląskiej Policji i po objęciu wsparciem tzw. emeryturą, zostały przekazane pod opiekę Stowarzyszeniu "Zakątek Weteranów" w Gierałtowie. Natomiast w skali kraju 154 psy i 4 konie są na "emeryturze" policyjnej.

Emerytura dla zwierząt. Stawki dla koni i psów

Jak wylicza Fakt.pl w przypadku psa, dzienny ryczałt uzależniony jest od jego wagi. W przypadku czworonogów do 20 kg wynosi 7 zł, a jeśli norma wyżywienia została podwyższona to 9 zł. Takie stawki obowiązują w okresie letnim, w zimowym (ze względu na większe racje pokarmowe) są wyższe i wynoszą odpowiednio 10 i 13 zł. Jeśli zwierzę jest większe, wtedy "letnia" stawka jego utrzymania wynosi  między 10 a 13 zł, a w okresie zimowym – 13-17 zł. Oznacza to, że opiekun miesięcznie może dostać 510 zł na utrzymanie czworonoga.

W przypadku koni stawki są wyższe i wynoszą między 23 a 28 zł dziennie. Ich miesięczna emerytura to nawet 840 zł. Ponadto opiekunowie tych zwierząt mogą liczyć także na zwrot kosztów leczenia weterynaryjnego zwierząt wycofanych ze służby.