Kopalnia Murcki

i

Autor: Kros D/cc/wikipedia.org Kopalnia Murcki

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic. Jeden górnik jest poszkodowany

2019-11-28 10:55

Dzisiaj nad ranem w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Murcki-Staszic w Katowicach doszło silnego wstrząsu. W jego wyniku ucierpiał jeden z górników. Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, tąpnięcie miało siłę 1x105 Joula. Wstrząs był silnie odczuwalny na powierzchni. Informowali o nim m.in. mieszkańcy Katowic i Siemianowic Śląskich.

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic

Jak przekazał Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, dzisiaj, 28 listopada nad ranem o godzinie 4:50 w kopalni Murcki-Staszic doszło do wstrząsu górniczego. Miał on siłę 1x105 Joula i był mocno odczuwalny na powierzchni. O tąpnięciu informowali mieszkańcy Siemianowic Śląskich, a także Katowic. Zatrzęsło domami w takich dzielnicach jak Piotrowice czy Bażantów.

Wstrząs miał miejsce 900 metrów pod ziemią. Według wstępnych i na razie nieoficjalnych informacji, jeden z górników został ranny i jest obecnie transportowany do szybu.

To kolejny wstrząs w kopalni Murcki-Staszic w tym roku. W lipcu doszło tam do wysokoenergetycznego tąpnięcia. Zginęło wówczas trzech górników, a kilku zostało rannych.

Wstrząsy górnicze mocno odczuwalne na powierzchni to w ostatnim czasie coraz częstsze zjawisko, wynikające z eksploatacji górniczej i naruszeń górotworu. Wstrząsy, choć mocno odczuwalne dla mieszkańców na powierzchni, w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla górników pracujących na dole. Wynika to z tego, że energia cieplna kumuluje się w piaskowcu wysoko w warstwach stropowych.

Wstrząsy w kopalniach. Gdzie występują najczęściej?

Jak podaje Górnośląska Regionalna Sieć Sejsmologiczna, aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych jest rejestrowanych wzdłuż tzw. uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza aż po Knurów. Sporą liczbę wstrząsów odnotowuje się w niecce bytomskiej, w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów), a także w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Według danych GRSS, najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

qz-28kN-wJXB-cy8o