Parking w strefie kultury będzie rozbudowany

i

Autor: UM Katowice

Katowice: W strefie kultury powstanie parking wielopoziomowy

2019-11-26 14:05

To dobra i zła wiadomość dla kierowców parkujących w katowickiej Strefie Kultury! W miejscu obecnego - powstanie wielopoziomowy parking na tysiąc pięćset samochodów! Dodajmy, że dziennie parkuje tam około pół tysiąca aut. Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny.

Katowice: W Strefie Kultury powstanie parking wielopoziomowy

Mniej przyjemną informacją dla kierowców jest to, że postoje w tym miejscu nie będą już darmowe. Inwestycja jest konieczna z uwagi na liczne, duże imprezy w NOSPRze, Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Wielopoziomowy parking w Strefie Kultury

Parking w Strefie Kultury ma służyć przede wszystkim osobom, korzystającym z imprez, z tego co oferuje Muzeum Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a także obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka. Dlatego też zdecydowaliśmy się na kroki zmierzające do tego, aby w Strefie Kultury stworzyć wielopoziomowy parking. W tej chwili będą realizowane prace koncepcyjne - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy katowickiego magistratu.

Ważna informacja dla kierowców. Parking w strefie kultury nie będzie już darmowy. To zgodnie ze zmianami polityki parkingowej, która ma odciążyć centrum Katowic z ruchu samochodowego.

Konkurs architektoniczny na wielopoziomowy w Strefie Kultury zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku. Koncepcja jest odpowiedzią na głosy mieszkańcom, którzy coraz chętniej korzystają z obiektów znajdujących się w Strefie Kultury. Niestety parking często nie jest wystarczająco pojemny, szczególnie w przypadku większych imprez odbywających się w Spodku czy MCK. Na dodatek kierowcy wręcz "rozjeżdżają" Strefę Kultury, parkując dziko na chodnikach czy zieleńcach. Nie pomagają tabliczki czy interwencje Straży Miejskiej.

W Strefie Kultury mieliśmy jak do tej pory największy w centrum Katowic darmowy parking i kierowcy skrzętnie z tego korzystali, zostawiając tam swoje samochody. Teraz ma się to zmienić.

Jak przekonują przedstawiciele katowickiego magistratu, nowy wielopoziomowy parking ma być nie tylko funkcjonalny, ale musi się wpisywać w architekturę, która jest przecież wizytówką Katowic.

Parking w Strefie Kultury już nie będzie darmowy

Obecnie Katowice są w trakcie zmiany polityki parkingowej. Jak przekonuje Ewa Lipka z katowickiego magistratu, trzeba odciążyć centrum z ruchu samochodowego. Miasto chce zachęcić osoby pracujące w ścisłym centrum miasta do korzystania z komunikacji miejskiej.

- Właśnie dlatego budujemy centrum przesiadkowe w Zawodziu i Brynowie - mówi Ewa Lipka i dodaje, że dodatkowo w przygotowaniu jest katowicka karta mieszkańca, która będzie upoważniała do tańszego parkowania w centrum.

Budowa wielopoziomowego parkingu w Strefie Kultury zgodnie z planem powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2021 roku.​ Mieszkańcy Katowic mają nadzieję, że dzięki tej inwestycji nie będziemy już mieli w tym miejscu do czynienia z parkingowym chaosem.

Czy można "obcyrklować ołberiba"? Sprawdź, czy znasz te śląskie słówka!

Pytanie 1 z 10
Do haźla chodzi się...