Wieś w województwie śląskim słynie z zapierających dech w piersiach widoków. Kręcono tu serial Dwa światy

i

Autor: Screen, Youtube ITVRegion Wieś w województwie śląskim słynie z zapierających dech w piersiach widoków. Kręcono tu serial "Dwa światy"

Turystyka

To w tej wsi kręcono kultowy serial lat 90. "Dwa światy". Do dziś zachwyca pięknymi widokami

2025-03-31 9:26

Województwo Śląskie może się pochwalić bogactwem wsi. I nie chodzi tu tylko o ilość, ale też znaczenie, w tym turystyczne tych miejscowości. Jedna z nich pod koniec XX wieku stała się siedzibą Grupy Jurajskiej GOPR. Gwoli prawdy, to dla wielu turystów wciąż nieodkryta miejscowość. Jest niewielka, ale ilość atrakcji wizualnie może człowieka przytłoczyć.

Niewielka wieś, która ma wielkie możliwości

Nazwę Podlesice znają przede wszystkim osoby, które uwielbiają turystykę górską i wspinaczki. To nie dziwi. Niewielka wieś znajdująca się w powiecie zawierciańskim jest świetnym miejscem wypadowym na całą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wpisując w Google Podlesice można znaleźć bardzo bogatą bazę noclegową, co jak na miejscowość liczącą niecałe 300 mieszkańców, jest to imponujące. Jeszcze bardziej imponujące jest to, jak wiele do zaoferowania turystom mają Podlesice. Warto dodać, że w tej miejscowości kręcono wiele scen do polsko-australijskiego serialu "Dwa światy". Sama wieś w 2024 roku zajęła 3. miejsce w konkursie na najpiękniejszą wieś województwa śląskiego. 

Podlesice - historia niewielkiej wsi

Pierwsza historyczna wzmianka o Podlesicach pochodzi z 1425 roku. Z dokumentów historycznych wynika, że w XIV i XV wieku Podlesice podlegały wojewodzie krakowskiemu. Ówczesna nazwa brzmiała Podleszicze. 

W XVIII wieku dzierżawiona część Podlesic należała do Ignacego z Kusiatyna Kalinowskiego, starosty lelowskiego, a mieszkało tu 200 osób. W latach 1789-1791 odnotowano w tej miejscowości 44 domy i karczmę - czytamy na stronie gminy Kroczyce, do której należą Podlesice. 

Obecnie Podlesice posiadają rozbudowaną bazę turystyczną: hotele, pensjonaty, agroturystyka, pole namiotowe czy placówki gastronomiczne. Wieś jest siedzibą kilku szkół wspinaczkowych. Od 1998 roku jest siedzibą Grupy Jurajskiej GOPR, która działa na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. 

Grupa Jurajska GOPR - rys historyczny

Podlesice od samego początku były domem Grupy Jurajskiej GOPR. Choć oficjalnie została założona w 1998 roku, to początki datowane są na 1993 rok. Wtedy na Lgotce powstała sezonowa stacja ratunkowa Beskidzkiego GOPR. Powodem jej powstania było rosnące zainteresowanie wspinaczką skałkową i eksploracją jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Do reagowania na coraz większą ilość wypadków potrzebne były wyspecjalizowane grupy ratownicze, bowiem tradycyjne służby nie miały w tym takiego doświadczenia i umiejętności, a przede wszystkim sprzętu. 

Trzy lata później utworzono Jurajskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ze względu na stale rosnącą liczbę ratowników ostatecznie zdecydowano, że powstanie siódma regionalna grupa GOPR. 

Atrakcje turystyczne w Podlesicach. Jest co robić

Jeśli komuś może się wydawać, że w niewielkich Podlesicach nie ma co robić, to w tym momencie może się poważnie zaskoczyć. Miejscowość znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W obrębie Podlesic znajduje się też rezerwat przyrody Góra Zborów. Tam znajduje się Sarna Góra Zborów, która jest punktem widokowym, który wieńczy wieżyczka triangulacyjna. Wysokość Góry Zborów wynosi 462 metry. Drugim wzgórzem znajdującym się na obszarze rezerwatu, jest Góra Kołoczek, która posiada oryginalne nawy niektórych skał, w tym m.in.

  • Brzuszki Buddy,
  • Córki, Mama i Tata, 
  • Głowa Cukru, Wodna Skała, 
  • Lalka i Grań Aniołów,
  • Skała z Damskimi Ryskami.

 Oba wzniesienia mają sporo ścianek wspinaczkowych. 

Na terenie rezerwatu występuje około 210 gatunków roślin naczyniowych. Jeśli chodzi o ptactwo, rezydują tam m.in.  puchacz, drozd skalny, krzyżodziób sosnowy oraz krzyżodziób świerkowy, kopciuszek i dzierzba rudogłowa. Wielkie wrażenie robią znajdujące się tam formacje skalne. 

Podlesice są znane ze skał wspinaczkowych. Poza wyżej wspomnianymi znajdziemy tam drogi skalne na Skałach Podlesickich, Kroczyckich i Morskich. To oczywiście nie wszystko, jednak poza przyjemnością wspinaczek jest też możliwość zwiedzania licznych jaskiń.

Wśród atrakcji wymienia się też Jaskinię Głęboką, zwiedzanie której organizuje Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Jury.

Zamki wokół Podlesic 

Warto podkreślić, że w okolicy Podlesic znajdziemy też wyjątkowe zamki. Ten najbardziej znany znajduje się w Ogrodzieńcu. To właśnie tam kilka lat temu kręcono ujęcia do serialu Wiedźmin. Zamek znajduje się około 20 kilometrów od Podlesic. Niewiele dalej znajduje się zamek Pilcza w Smoleniu. To dawny, gotycki zamek rycerski, który powstał w drugiej połowie XIV wieku.