Jaki jest najbardziej wysunięty na południe punkt województwa śląskiego?
Województwo śląskie pod względem powierzchni zajmuje jedynie 3,9 procent całej powierzchni Polski. Nie oznacza to, że nasz region to mały obszar. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 138 km, natomiast w wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 189 km.
Mało kto wie, że najbardziej wysuniętym na południe regionu punktem jest lokalizacja o szerokości geograficznej 49°23′38″. Punkt ten należy do powiatu żywieckiego, a konkretnie do gminy Rajcza, która graniczy bezpośrednio ze Słowacją.
Wieś ta zamieszkiwana jest przez nieco ponad trzy tysiące mieszkańców i często staje się destynacją turystów, szukających kontaktu z naturą.
Z jakich atrakcji słynie Rajcza?
Rajcza otoczona jest wzniesieniami Beskidu Żywieckiego. Sąsiaduje z gminami: Milówka, Istebna i Ujsoły, a także ze Słowacją. Obejmuje swoim zasięgiem następujące miejscowości: Rajcza, Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól, Sól – Kiczora i Zwardoń.
To malownicze miejsce znajduje się tuż przy granicy ze Słowacją, co czyni ją nie tylko wyjątkowym punktem geograficznym, ale także popularnym miejscem wśród turystów szukających kontaktu z naturą.
Ponadto Rajcza posiada obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Są nimi:
- kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza, wzniesiony w latach 1886–1889, plebania z 1894 roku oraz pozostałości starego cmentarza kościelnego,
- cmentarz rzymskokatolicki z połowy XIX wieku z grobami legionistów,
- zespół pałacowy: pałac w Rajczy z oficynami i budynkiem gospodarczym z drugiej połowy XIX wieku, które należały dawniej do Karola Stefana Habsburga – byłego właściciela ziemi żywieckiej. Obecnie znajduje się w nim zakład opiekuńczo-leczniczy.
- Park pałacowy z 1. połowy XIX wieku o charakterze krajobrazowym, usytuowany u podnóży i na stoku wzgórza Compel. Drzewostan parku jest bogaty gatunkowo i zróżnicowany wiekiem. Drzewa, wśród których przeważają świerki, buki, jesiony i klony, rosną w zgrupowaniach zwartych i luźnych. Wśród nich znajduje się 6 pomników przyrody,
- most w Rajczy zniszczony w 1945 roku przez wojska Niemieckie.
Ponadto turyści mogą zobaczyć tam też: dom rodziny Konhauzerów oraz dawny dom żydowski wybudowany w latach 80. XIX wieku z charakterystyczną wieżyczką.
Zobaczcie w galerii, jak wygląda Rajcza.
