Szlak Orlich Gniazd - najpiękniejszy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

i

Autor: slaskie.travel.pl

Turystyka

Szlak Orlich Gniazd - wśród średniowiecznych zamków i skał - TOP 10 atrakcji

2024-06-14 22:54

W wersji pieszej liczy około 168,7 km, a rowerowa wersja to aż 190,4 km - Szlak Orlich Gniazd to najpiękniejszy i najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Co nas na nim czeka? Zobaczcie w naszej galerii zdjęć TOP 10 atrakcji na szlaku.

W krainie zamków i skał na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd, wytyczony w latach 1948–50 przez Kazimierza Sosnowskiego – ojca współczesnej turystyki w Polsce, przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Można go pokonać na dwa sposoby - pieszo (liczy około 168,7 km) lub rowerem (w tej wersji to 190,4 km) - w całości lub fragmentami.  Przebiega wśród gotyckich zamków, skał, przez wzgórza i lasy. 

Czysta woda Wiercicy, lasy i wapienne skały o fantazyjnych kształtach, jeden z najpiękniejszych na szlaku Zamek Mirów o bogatej historii czy strażnica obronna w Przewodziszowicach powstała za czasów Kazimierza Wielkiego. Atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje. 

To musisz zobaczyć! Największe atrakcje na szlaku

Szlak przyciąga o każdej porze roku, bo i natura na Jurze zmienia się nie do poznania. To doskonałe miejsce zarówno na wyprawy bardziej wymagającymi trasami i dłuższymi dla bardziej wprawionych odkrywców przyrody i podróżników, jak i dla całych rodzin z dziećmi, wybierających te nieco łatwiejsze. 

Zobaczcie w naszej galerii TOP 10 atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd.