e-Doręczenia nie spotykają się z dużym zainteresowaniem firm

i

Autor: pixabay

Wiadomości

E-Doręczenia obowiązkowe dla firm. Przedsiębiorcy śpią? Został ostatni dzień

2025-03-31 7:48

We wtorek upływa termin na założenie adresu do e-Doręczeń dla firm zarejestrowanych w KRS. Mimo korzyści z elektronicznej komunikacji z administracją, zainteresowanie jest niskie. Czy przedsiębiorcy zdążą przed terminem? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Już we wtorek mija ważny termin dla przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. Muszą oni ustanowić adres do e-Doręczeń, czyli elektronicznej komunikacji z administracją publiczną. Mimo oczywistych zalet tego rozwiązania, zainteresowanie wśród firm jest zaskakująco małe, o czym informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Termin założenia skrzynki do e-Doręczeń

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązek stosowania e-Doręczeń został nałożony na organy administracji rządowej i samorządowej, ZUS, KRUS oraz NFZ. Teraz od 1 kwietnia 2025 roku ten obowiązek mają również przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że jeśli urząd będzie chciał wysłać do przedsiębiorcy decyzję, w pierwszej kolejności sprawdzi, czy odbiorca posiada adres do doręczeń elektronicznych w Bazie Adresów Elektronicznych (BAE). Jeśli tak, korespondencja zostanie przesłana elektronicznie. Po 14 dniach od momentu wpłynięcia informacji na skrzynkę, zostanie ona uznana za doręczoną, co ma istotne skutki dla biegu terminów, np. odwołań.

Ile przedsiębiorstw ma skrzynki do e-Doręczeń?

Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji, do tej pory zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca wpisany do KRS utworzył adres do e-doręczeń. Mowa o 84 848 firmach z ponad 740 tysięcy wpisanych do KRS. W przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, skrzynki założyło 236 047 podmiotów.

Należy zaznaczyć, że firmy rejestrujące działalność w KRS po 1 stycznia 2024 roku, zakładają skrzynki do e-Doręczeń już podczas rejestracji. To samo dotyczy nowych podmiotów podlegających rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Ile jest firm zarejestrowanych w KRS na Śląsku?

W marcu 2025 r. działalność gospodarczą w Polsce rozpoczęło 26 937 nowych podmiotów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), rejestrze REGON i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Aż 10 proc. firm założonych zostało w woj. śląskim. Trzy największe grupy branżowe wśród nowych podmiotów rozpoczynających działalność w marcu 2025 r. tworzą przedsiębiorstwa i instytucje, dla których przeważający rodzaj wykonywanej działalności to:

  • Budownictwo (18,4% ogółu)
  • Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (15,6% ogółu)
  • Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (11,1% ogółu).

A z kolei biorąc pod uwagę podklasy pod względem liczby zgrupowanych w nich nowych przedsiębiorstw i instytucji, trzy największe to:

  • Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne (4,3% ogółu)
  • Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (4,0% ogółu)
  • Działalność związana z oprogramowaniem (3,4% ogółu).

Wszystkie nowe przedsiębiorstwa mają już obowiązkowo założone elektroniczne skrzynki do e-Doręczeń. Problem jest z tymi, które powstały przed 1 stycznia 2024 roku.

Dlaczego e-Doręczenia są ważne dla firmy?

Wprowadzenie systemu doręczeń elektronicznych to istotna zmiana w komunikacji między podmiotami publicznymi a przedsiębiorcami i obywatelami. Jak podkreśla adwokat Piotr Owczarek z kancelarii CGO Legal Chajdas Gawlak Owczarek:

Założeniem tego rozwiązania jest zwiększenie pewności i efektywności obiegu dokumentów. Takie doręczenia są szybsze, możliwe do śledzenia i pozbawione niektórych ryzyk, jak chociażby zagubienia przesyłki czy listu w procesie doręczenia tradycyjnego - mówi adwokat Piotr Owczarek.

Jakie korzyści przynosi system e-Doręczeń?

Wdrożony w pełni system e-Doręczeń pozwoli ograniczyć koszty wysyłki, druku oraz zużycia papieru. Ma to być kolejny krok w procesie cyfryzacji administracji oraz wymiaru sprawiedliwości.

Co grozi za brak e-Doręczeń?

Brak adresu do e-Doręczeń może skutkować problemami w komunikacji z urzędami i opóźnieniami w otrzymywaniu ważnych decyzji. Warto więc dopełnić formalności w terminie.

E-Doręczenia: Ostatni moment na dołączenie do cyfrowej rewolucji

Wtorkowy termin to ostatni dzwonek dla wielu przedsiębiorców. Nie warto zwlekać z założeniem adresu do e-Doręczeń. To inwestycja w sprawną i nowoczesną komunikację z administracją, która przyniesie korzyści w przyszłości.

QUIZ: Usunęliśmy nazwy z logotypów znanych firm. Potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 12
Czyje to logo?
Czyje to logo?