Uczniowie z Tarnowa zakończyli obowiązkowe matury pisemne

i

Autor: Krystian Janik/ zdj. ilustracyjne Maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie

Wiadomości

Rozszerzona matura z języka polskiego. To było prawdziwe wyzwanie dla uczniów. Mamy arkusze

Egzaminy maturalne 2024 powoli dobiegają końca. Jednak dziś, 20 maja uczniowie mieli jeszcze przed sobą jeden z trudniejszych egzaminów - arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym Jak przyznali sami maturzyści, egzamin był dla wielu nie lada wyzwaniem. Zobaczcie, jak wyglądały arkusze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Matura rozszerzona z języka polskiego. Arkusze i rozwiązania zadań

Wyniki matur uczniowie poznają udostępnione 9 lipca. Punktacje z poszczególnych egzaminów maturzyści będą mogli sprawdzić o godzinie 8:30 w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika.

Jednak już, 20 maja po godzinie 14.00 CKE opublikuje arkusze z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze i rozwiązania zadań opublikujemy tutaj, jak tylko pojawią się na stronie CKE.

ZOBACZ KONIECZNIE

Rozszerzona matura z języka polskiego 2024. Arkusze zaskoczyły

W poniedziałek, 20 maja równo o godzinie 9.00 uczniowie przystąpili do rozszerzonej matury z języka polskiego. Egzamin potrwa 210 minut, a zdający zakończą go o godz. 12:30.

Do matury rozszerzonej z polskiego podchodzi w tym roku 52 tys. 751 osób. Egzamin tym samym jest czwartym najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym.

Do rozszerzonej matury z języka polskiego podchodzi ci  uczniowie, którym wysoki wynik z egzaminu z języka polskiego pomoże przy rekrutacji na studia - zwłaszcza na kierunkach humanistycznych bądź językowych. 

Matura z języka polski rozszerzony. Jak wyglądał egzamin?

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym sprawdza umiejętność pisania dłuższej wypowiedzi pisemnej, w której należy odnieść się do tekstu teoretyczno-literackiego, historyczno-literackiego lub krytyczno-literackiego.

Uczniowie zdający ten egzamin otrzymali arkusz zawierający dwa tematy wypracowania do wyboru. Jeden temat wymagał napisania wypowiedzi argumentacyjnej, zaś drugi to interpretacja porównawcza dwóch tekstów literackich.

Wypracowanie powinno liczyć co najmniej 500 słów. Maksymalna liczba punktów, jaką można będzie uzyskać na maturze rozszerzonej z języka polskiego wynosi 35. Warto przypomnieć, że w przypadku matur rozszerzonych egzaminu nie da się nie znać.