Katowice: Trzy kamienice na Mariackiej przejdą rewitalizację. Będzie tu mieszkała młodzież i... seniorzy [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-11-26 9:36

Dziś są opuszczone i zaniedbane, a w przyszłości zamieszka tam 50 rodzin. Mowa o trzech kamienicach w okolicach kościoła przy ulicy Mariackiej w Katowicach. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na ich rewitalizację.

Katowice: Rewitalizacja kamienic na Mariackiej

Trzy kamienice przy imprezowej ulicy Mariackiej w Katowicach przejdą prawdziwą metamorfozę! Chodzi o kamienice położone najbliżej kościoła Mariackiego, tj. o numerach o 30, 32 i 34. Łącznie powstanie tam około 50-ciu mieszkań.. Katowicki TBS, który jest właścicielem budynków planuje przeznaczyć lokale dla osób młodych i …. seniorów. Konkurs na koncepcję przebudowy wygrała pracownia OVO Grąbczewscy Architekci. Ich zwycięski projekt zakłada między innymi wspólne przestrzenie dla lokatorów takie jak ogród na dachu, świetlicę czy plac zabaw. A jak będą wyglądać kamienice?

Kamienice na Mariackiej

Kamienice będą wyglądały podobnie do tego jak wyglądają dzisiaj. Staraliśmy się zachować maksymalnie dużo z istniejącego stanu - mówi Marek Grąbczewski, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji.

Grąbczewski dodaje, że zmiany zajdą na pewno w Oficynie, gdzie powstanie tzw. strefa sąsiedzka, która będzie miejscem aktywności. Znajdzie się tam również plac zabaw i sala spotkań. A wszystko po to, żeby utworzyć wspólnotę wśród mieszkańców trzech odrestaurowanych kamienic przy ulicy Mariackiej.

Sporo emocji może budzić fakt, że na najbardziej imprezowej ulicy miasta mają zamieszkać osoby starsze i młode w jednym budynku. Mieszkańcy ulicy Mariackiej obawiają się, że mogą z tego wyniknąć konflikty.

- Starsi ludzie będą chcieli mieć spokój, a młodzi raczej będą chcieli poimprezować - mówi jeden z katowiczan.

- Może być dużo problemów. Starsi ludzie lubią zadzwonić po policję, gdy coś im nie pasuje - twierdzi z kolei jedna z młodych mieszkanek ulicy Mariackiej.

Wstępne szacunki zakładają, że inwestycja będzie kosztowała około 18 milionów złotych. Prace powinny się rozpocząć się na przełomie 2020 i 2021 roku.​

Slang młodzieżowy 2019 - znasz znaczenie wszystkich słów? [QUIZ]

Pytanie 1 z 11
Co znaczy to słowo? - sztywniutko