Janów chce odzyskać prawa miejskie, które odebrał car rosyjski
Historia Janowa zaczęła się w 1696 roku, gdy wojewoda sieradzki Jan Aleksander Koniecpolski w pobliżu rodzinnego Koniecpola założył nowe miasto. To właśnie od jego imienia wzięła się nazwa Janów. Niestety, Jan Aleksander zmarł bezpotomnie około 1719 roku i w ten sposób wygasł ród Koniecpolskich.
Panami tutejszych ziem w późniejszych czasach byli Potoccy, którzy potwierdzili nadane miastu przywileje. Janów nie doszedł jednak do większego znaczenia. W 1709 wzniesiono tu drewniany kościół, który nie dotrwał do naszych czasów, obecna świątynia jest trzecią na tym miejscu (...) Miejscowość zniszczyły jeszcze dwa pożary, w 1914 i 1939 roku. Sprawiło to, że do naszych czasów nie zachowało się tu wiele starych budowli - przeczytamy na stronie jura.slaskie.travel.
W 1870 roku Janów decyzją cara rosyjskiego utracił prawa miejskie, co odebrano jako represje za udział w powstaniu styczniowym. Kolejne 150 lat miejscowość przetrwała jako wieś, ale to może wkrótce się zmienić. A przynajmniej takie nadzieje mają władze gminy.
Gmina Janów na zdjęciach
Nowe miasta na mapie województwa śląskiego
29 października podczas sesji rady gminy przegłosowano uchwałę "w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Janów dotyczących nadania miejscowości Janów statusu miasta". Termin przeprowadzenia konsultacji określi wójt w drodze zarządzenia. Konsultacje będą mieć zasięg ogólnogminny i zostaną przeprowadzone w formie ankiety.
Jak zagłosują mieszkańcy Janowa? To się dopiero okaże. Być może zainspiruje ich przykład pobliskiego Olsztyna, który 1 stycznia 2022 roku odzyskał status miasta. Podobnie stało się w przypadku Włodowic, które odzyskały prawa miejskie 1 stycznia 2023 roku i Przyrowa, który osiągnął zamierzony cel rok później.
Ale od konsultacji społecznych do odzyskania statutu miasta jeszcze daleka droga. Najpierw gmina musi podjąć odpowiednią uchwałę i złożyć wniosek. Sprawę analizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale i tak ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.