Janów chce odzyskać prawa miejskie

i

Autor: Informacja turystyczna województwa śląskiego (slaskie.travel.pl)

Śląskie

Janów stracił prawa miejskie decyzją rosyjskiego cara. Polski rząd może je przywrócić

2024-11-20 13:41

Dziś Janów to mała wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, na skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ale przez ponad 170 lat Janów był miastem. Prawa miejskie stracił dopiero w 1870 roku decyzją rosyjskiego cara Aleksandra II w ramach represji za powstanie styczniowe. Polski rząd może naprawić tą niesprawiedliwość. Pozostaje tylko pytanie, czy tego chcą mieszkańcy.

Janów chce odzyskać prawa miejskie, które odebrał car rosyjski

Historia Janowa zaczęła się w 1696 roku, gdy wojewoda sieradzki Jan Aleksander Koniecpolski w pobliżu rodzinnego Koniecpola założył nowe miasto. To właśnie od jego imienia wzięła się nazwa Janów. Niestety, Jan Aleksander zmarł bezpotomnie około 1719 roku i w ten sposób wygasł ród Koniecpolskich.

Panami tutejszych ziem w późniejszych czasach byli Potoccy, którzy potwierdzili nadane miastu przywileje. Janów nie doszedł jednak do większego znaczenia. W 1709 wzniesiono tu drewniany kościół, który nie dotrwał do naszych czasów, obecna świątynia jest trzecią na tym miejscu (...) Miejscowość zniszczyły jeszcze dwa pożary, w 1914 i 1939 roku. Sprawiło to, że do naszych czasów nie zachowało się tu wiele starych budowli - przeczytamy na stronie jura.slaskie.travel. 

W 1870 roku Janów decyzją cara rosyjskiego utracił prawa miejskie, co odebrano jako represje za udział w powstaniu styczniowym. Kolejne 150 lat miejscowość przetrwała jako wieś, ale to może wkrótce się zmienić. A przynajmniej takie nadzieje mają władze gminy.

Gmina Janów na zdjęciach

Nowe miasta na mapie województwa śląskiego

29 października podczas sesji rady gminy przegłosowano uchwałę "w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Janów dotyczących nadania miejscowości Janów statusu miasta". Termin przeprowadzenia konsultacji określi wójt w drodze zarządzenia. Konsultacje będą mieć zasięg ogólnogminny i zostaną przeprowadzone w formie ankiety.

Jak zagłosują mieszkańcy Janowa? To się dopiero okaże. Być może zainspiruje ich przykład pobliskiego Olsztyna, który 1 stycznia 2022 roku odzyskał status miasta. Podobnie stało się w przypadku Włodowic, które odzyskały prawa miejskie 1 stycznia 2023 roku i Przyrowa, który osiągnął zamierzony cel rok później.

Ale od konsultacji społecznych do odzyskania statutu miasta jeszcze daleka droga. Najpierw gmina musi podjąć odpowiednią uchwałę i złożyć wniosek. Sprawę analizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale i tak ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: