Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, nadinsp. Mariusz Krzysztyniak

i

Autor: Śląska Policja

Wiadomości

Brakuje policjantów na Śląsku. Komendant wojewódzki ujawnił liczby wolnych etatów

2024-11-20 12:24

Komendant wojewódzki policji w Katowicach ujawnił, ilu policjantów brakuje w Śląskiej Policji. Najpoważniejsze braki występują w komendach policji w Katowicach i Chorzowie. W czterech kolejnych miastach sytuacja jest podobna. Obecnie obowiązują nowe zasady naboru policji. Chcą z nich skorzystać także osoby karane.

W Śląskiej Policji brakuje ludzi. Braki kadrowe wychodzą głównie w czasie weekendów. Policjantów brakuje nie tylko w drogówce, co daje się we znaki uczestnikom stłuczek, którzy długo oczekują na przyjazd radiowozów. Wakaty są także w pionach prewencji i kryminalnym. Nowe zasady naboru do pracy w policji miały sprawić, że wolne etaty szybko zostaną obsadzone doświadczonymi policjantami. Procedury kwalifikacyjne właśnie trwają, ale o błyskawicznym uzupełnieniu braków kadrowych nie ma co myśleć.

Ilu policjantów brakuje na Śląsku?

Śląski garnizon policji jest największym w Polsce. Obecnie w województwie śląskim brakuje 1563 policjantów. W niektórych jednostkach liczba wakatów sięga 17-18 proc. - poinformował komendant wojewódzki policji nadinsp. Mariusz Krzystyniak.

Oczywiście są komórki i miasta naszego regionu, w których tych wakatów jest więcej niż w innych, wspomnę tu chociażby w Katowicach, Chorzowie, gdzie te wakaty wynoszą ok. 18 proc., ale są regiony w naszym województwie, jak region beskidzki czy częstochowski, w których tych wakatów jest znacznie mniej

- powiedział nadinspektor Mariusz Krzystyniak w Radiu Katowice.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Do jednostek, w których braki kadrowe są największe, oprócz Katowic i Chorzowa, zaliczyć można także Dąbrowę Górniczą, Będzin, Bytom czy Zabrze. Do zadań w tych jednostkach przesuwani są policjanci z komendy wojewódzkiej, która zatrudnia 1300 funkcjonariuszy. 

Nabór do Policji Śląskiej

Śląski garnizon liczy prawie 12,7 tys. policjantów i ponad 2 tys. pracowników cywilnych. W tym roku do służby w śląskiej policji przyjęto prawie 500 nowych funkcjonariuszy, którzy złożyli ślubowanie i zostali skierowani na przeszkolenie podstawowe.

Według komendanta Śląskiej Policji, ostatnio wpływa bardzo duża liczba podań osób chętnych do służby. Było ich w tym roku więcej niż wakatów – prawie 2200. W tej chwili - dodał - 750 kandydatów przechodzi procedurę kwalifikacyjną – testy sprawnościowe, badania psychologiczne rozmowy kwalifikacyjne i oczywiście badania lekarskie.

Procedura kwalifikacyjna jest uproszczona, ale nie wszyscy chętni do służby w policji są przyjmowani. Część z nich odpada na testach sprawnościowych lub badaniach psychologicznych. Są też tacy, którzy przyznali w złożonych dokumentach, że byli karani, co dyskwalifikuje ich już na starcie.

Nadinsp. Krzystyniak zapewnił w rozmowie w Radiu Katowice, że mimo braków kadrowych mieszkańcy województwa są bezpieczni, co pokazują statystyki - zarówno popełnianych przestępstw, jak i wykrywalności. 

Tak wyglądają testy sprawnościowe dla policjantów

Zobacz zdjęcia

Liczba wakatów w policji

Z danych przekazanych przed kilkoma dniami przez Komendę Główną Policji wynika, że według stanu na 1 listopada br. w policji służy 96 141 funkcjonariuszy, co przy stanie etatowym 108 909, daje 12 768 wakatów. Łącznie w komendach wojewódzkich i Komendzie Stołecznej Policji jest 11 171 nieobsadzonych stanowisk.

Procentowo najwięcej wakatów nadal znajduje się w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, gdzie nieobsadzonych jest 42,23 proc. stanowisk. 26,06 proc. wakatów jest w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji; 24,16 proc. w KSP, a 17,78 proc. w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji. 14 proc. to wakaty w Akademii Policji w Szczytnie, a 14,87 proc. w CBŚP.

Test Multiselect - pytania z testu psychologicznego do policji

Pytanie 1 z 16
Czasami śnię o rzeczach, o których nie wypada mówić