Początki Włodowic sięgają XIII wieku. Przez 500 lat miejscowość była nieprzerwanie miastem. Dopiero w 1870 roku Włodowice utraciły prawa miejskie na rozkaz rosyjskiego cara, który w ten sposób chciał ukarać mieszkańców za wsparcie powstania styczniowego.
Teraz to ma się zmienić. W sprawie przywrócenia praw miejskich najpierw przeprowadzono konsultacje społeczne. Ich uczestnicy opowiedzieli się za tym, by Włodowice znów były miastem. Następnie stosowną uchwałę podjęli radni gminni. Dopiero wtedy Rada Ministrów zadecydowała o nadaniu Włodowicom praw miejskich po 152 latach.
Ustalenia rządowe wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Z tej okazji władze gminy zachęcają do wspólnego świętowania Nowego Roku przy ruinach barokowego pałacu. O północy zaplanowano fajerwerki, wspólny toast, życzenia noworoczne oraz uroczyste odsłonięcie tablicy Urzędu Miasta i Gminy Włodowice.
W ocenie wójta, przywrócenie praw miejskich to wielkie wydarzenie.
- Warto mieć marzenia i warto ciężko pracować (...). Dzisiaj możemy z całą satysfakcją powiedzieć, że rozpoczynamy nową epokę w życiu naszej gminy - z pewnością lepszą. Będziemy mogli bardziej korzystać z zewnętrznych funduszy - mówił po decyzji rządu Adam Szmukier.
Włodowice. Podstawowe dane
Gmina Włodowice leży w powiecie zawierciańskim w woj. śląskim. Jest położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Zespole Jurajskich Parków Krajobrazowych, a jej skład wchodzi dziesięć miejscowości. To Góra Włodowska, Hucisko, Kopaniny, Morsko, Parkoszowice, Rudniki, Rzędkowice, Skałka, Włodowice i Zdów. Ma blisko 7,6 ha powierzchni i liczy ponad 6 tys. mieszkańców. (PAP)