Ile możemy przechowywać pieniędzy w swoim domu? Przepisy są w tej sprawie jasne

i

Autor: Archiwum Ile możemy przechowywać pieniędzy w swoim domu? Przepisy są w tej sprawie jasne

Pieniądze

Ile możemy trzymać gotówki w swoim domu? Oto, co mówią przepisy prawa

Dzisiaj coraz bardziej odchodzimy od płatności gotówką na rzecz płatności elektronicznych. To nie oznacza, że pieniądz został wyparty. Jest bardzo duże grono osób, które wolą "czuć" pieniądz w swojej ręce. Część z nich potrafi trzymać jej bardzo duże ilości w domu. Ile można przechowywać gotówki we własnych pieleszach?

O tym, że w domach Polacy przechowują bardzo duże ilości gotówki, wiadomo nie od dziś. Często ten fakt wykorzystują oszuści, którzy wyłudzają pieniądze różnymi metodami zwłaszcza od starszych osób. Te zresztą rzadko kiedy mają zaufanie do baków i wolą przechowywać swoje pieniądze w "skarpetach". Dlatego nie jest zaskoczeniem dla nikogo, kiedy w mediach pojawiają się nagłówki krzyczące, że senior/seniorka stracili oszczędności życia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy i więcej. Dlatego zaleca się, żeby nie trzymać tak dużych pieniędzy w domu i lepiej je wpłacić na konto bankowe. 

Limity, transakcje, pieniądze - co mówi prawo?

Najpierw istotna kwestia dotycząca regulacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Chodzi o firmy, między którymi krążą pieniądze. Przepisy w ich w kwestii od dawna są jasne. Prowadząc działalność gospodarczą możemy regulować płatności i gotówką, i elektronicznie. Są jednak pewne ograniczenia. Jeśli wartość transakcji zaczyna przekraczać 15 tys. zł, wtedy płatność musi być realizowana za pośrednictwem rachunku płatniczego. Limit obejmuje wartość transakcji za dostarczane towary i usługi. 

Podobne regulacje chcieli dla obywateli wprowadzić politycy i urzędnicy. Początkowo mówiło się o kwocie 30 tys. zł, a następnie zmniejszono ją do 20 tys. zł. Ostatecznie żadna z tych propozycji nigdy nie weszła w życie, dzięki czemu każdy Polak ma swobodę w wyborze formy płatności i jej wysokości. 

Ile możemy trzymać pieniędzy w domu? Odpowiedź jest prosta

Wielu Polaków trzyma jednak pieniądze w formie gotówki w swoich własnych domach. Często nie są to małe kwoty i mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy. Są i tacy, którzy mają w domach po 100‬ czy 200‬ tysięcy złotych. Naturalne jest w tej sytuacji rozważenie, czy przechowywanie takiej gotówki domu jest w ogóle rozsądne tym bardziej, że można ją bardzo szybko stracić np. w czasie włamania. Eksperci wskazują, że trzymanie takich pieniędzy w domu jest nieekonomiczne, niepraktyczne i bardzo ryzykowne. A co w tej kwestii mówią polskie przepisy? Na szczęście nie istnieją żadne, które regulowałyby kwestię tego ,ile gotówki Polacy mogą przechowywać w swoich domach. I jak na razie nie zapowiada się, aby rząd miał zasiąść w najbliższych latach nad tą kwestią. 

Quiz. Banknoty PRL-u. Czy pamiętasz stare pieniądze? 10/10 zdobędą tylko najlepsi!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Jaki był nominał tego banknotu?
Banknot
Listen on Spreaker.