Kto nigdy nie miał podartej dychy w kieszeni, niech pierwszy rzuci kamieniem. To normalne, że wraz z upływem czasu banknoty się niszczą. Problem pojawia się w chwili, gdy z taką podartą dyszką idziemy do osiedlowego sklepu. Czy sprzedawca może nam odmówić sprzedaży? Co zrobić ze zniszczonym banknotem? Czy można go wymienić?
Odpowiedzi na powyższe pytania udzielił nam Narodowy Bank Polski.
Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia podartego banknotu?
Okazuje się, że znaki pieniężne "nieodpowiadające wskutek zużycia lub uszkodzenia warunkom ustalonym przez Prezesa NBP, przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają wymianie". Co oznacza, że zarówno sprzedawca, jak i klient ma prawo odmówić przyjęcia uszkodzonych banknotów.
- W tym przypadku osoba posiadająca takie znaki powinna udać się do banku celem ich wymiany - przekazał Narodowy Bank Polski.
Jak i gdzie można wymienić zniszczony banknot?
Jak wymienić podarty banknot? NBP ma określoną procedurę.
Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, wszystkie banki działające na obszarze Polski są zobowiązane do wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych waluty polskiej.
Oczywiście pod warunkiem, że nie ma wątpliwości co do autentyczności banknotu, a także jest możliwe rozpoznanie ich nominału.
Jakie banknoty można wymienić? Warunki są jasno określone
Dalej NBK precyzuje, jakie pieniądze można wymienić. Chodzi o banknoty:
- postrzępione
- naddarte
- podklejone
- przerwane
- nadmiernie zabrudzone
- zaplamione
- odbarwione
- uszkodzone w inny sposób, również w skutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku
Czy decydując się na wymianę banknotu mamy pewność, że odzyskamy pieniądze o tej samej wartości? Niekoniecznie. Są dwa istotne warunki:
- w pełnej wartości nominalnej są wymieniane banknoty, jeśli są przerwane na nie więcej niż dziewięć części i wszystkie części pochodzą z tego samego banknotu oraz nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100 % pierwotnej powierzchni lub jeśli zachowały ponad 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie;
- za połowę wartości nominalnej są wymieniane banknoty, jeżeli zachowały od 45% do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.
Zawilgocone i nadpalone banknoty. Tym zajmuje się centrala NBP
Całkiem odrębnych działań wymagają banknoty, których stopień uszkodzenia jest dużo większy.
Banki są co prawda zobowiązane przyjąć pieniądze zawilgocone, zbutwiałe, nadpalone lub nawet kruszące się. Ale pracownicy banku przekazują je dalej: do Centrali NBP w Warszawie. Ponadto muszą dołączyć specjalny, wypełniony wniosek.
Zniszczone pieniądze można również wysłać pocztą lub kurierem do centrali. Do przesyłki należy dołączyć wspomniany "Wniosek o wymianę zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych", a wartość przesłanych pieniędzy nie może przekraczać 2 tys. zł.
Listen on Spreaker.