Ryjek dostał po ryjku od Polsatu

i

Autor: Facebook/Rybnicka Jesień Kabaretowa "Ryjek"

Rybnik

Ryjek w końcu ujrzy światło... nocne, bo Polsat zaplanował emisję po 22

W listopadzie zeszłego roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się słynna Rybnicka Jesień Kabaretowa Ryjek. Podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie nagrał Polsat. Ale zamiast wyemitować program tydzień później, telewizja zrzuciła go z ramówki na długie miesiące. Wielu zaczęło tracić nadzieję, że zeszłoroczna gala pojawi się w telewizji. A jednak.

Ryjek 2023 niespodziewanie spadł z ramówki Polsatu

Po wielu miesiącach oczekiwania Polsat w końcu ogłosił datę i godzinę emisji zeszłorocznej gali Ryjka. Finał Rybnickiej Jesieni Kabaretowej odbył się 19 listopada 2023 roku w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wydarzenie - jak co roku - nagrywał Polsat.

Początkowo transmisja miała odbyć się w niedzielę 26 listopada. Tak się jednak nie stało i stacja zrzuciła galę z ramówki na rzecz filmu fabularnego. Wówczas Piotr Sobik, dyrektor dyrektor organizacyjny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek w rozmowie z portalem rybnik.com.pl zapewniał, że finał musi zostać wyemitowany do końca 2023 roku.

Tak się jednak nie stało - Ryjek nie pojawił się w telewizji ani w grudniu, ani przez kolejne cztery miesiące. Sprawę zaczęli publicznie komentować artyści kabaretowi, którzy już wcześniej mieli na pieńku z telewizją.

Polsat usunął skecze przed wyborami parlamentarnymi 

Przypomnijmy, że miesiąc przed galą - w październiku 2023 roku - Polsat usunął skecze z programu "Kabaret na żywo" ze swojej platformy internetowej oraz profili w mediach społecznościowych. Stacja tłumaczyła swoją decyzję zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Tyle, ze po wyborach stare odcinki nie wróciły. Co więcej, przestały się ukazywać nowe, choć kabareciarze nagrywali je zgodnie z umową.

Niechęć artystów do stacji dało się zauważyć podczas zeszłorocznej finałowej gali Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Komicy w trakcie skeczy w mniej lub bardziej dosadny sposób krytykowali cenzurę Polsatu. Złośliwi powiedzieliby, że to dlatego stacja tak długo zwlekała z emisją Ryjka. Ale oficjalnego stanowiska stacji nie ma - już kilka miesięcy temu zapytała o nie m.in. redakcja portalu rybnik.com.pl, ale odpowiedzi się nie doczekała. 

Znamy datę i godzinę emisji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2023

W końcu jednak nadeszła długo wyczekiwana chwila i poznaliśmy datę oraz godzinę emisji Ryjka. Finałową galę Rybnickiej Jesieni Kabaretowej 2023 będzie można zobaczyć w telewizji Polsat w niedzielę 19 maja.

Zaskoczyć może jednak godzina transmisji. Początek emisji zaplanowano bowiem na godz. 22:25. Dla porównania - w 2022 roku Polsat wyemitował galę 26. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej o godz. 20.

Jest niezmiernie miło nam poinformować, że Rybnicka Jesień Kabaretowa RYJEK 2023 w końcu ujrzy światło dzienne. Już w najbliższą niedzielę, 19 maja 2024 o godzinie 22:25 na antenie Telewizji POLSAT poznamy laureatów 27 edycji festiwalu i zobaczymy premierowe skecze przygotowane specjalnie na Ryjka. Przed nami dwie godziny fantastycznej zabawy podczas retransmisji Gali finałowej 27. edycji popularnego, dorocznego festiwalu grup kabaretowych - poinformował Teatr Ziemi Rybnickiej na Facebooku. 

Przypomnijmy. Udział w 27. edycji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK wzięli: kabaret Zdolni i Skromni, laureaci Konkursu Głównego i Ryjkowego Konkursu na Boczku oraz laureat Melodyjnej Nagrody im. Artura.

Galę finałową poprowadzili członkowie grupy Zdolni i Skromni: Łukasz Żak, Ewelina Wojtak, Olga Łasak i Andrzej Kozłowski. W trzydniowej rywalizacji udział wzięli m.in. Kabaret z Konopi, FiFa-RaFa, Ścibor Szpak czy Nienachalnie Śmieszni.