Przedłużono zakaz korzystania z wód jeziora Dzierżno Duże
Przypomnijmy, zakaz wprowadzony został 5 sierpnia w związku z rosnącą liczebnością w jeziorze Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego „złotej algi” oraz masowym śnięciem ryb, których przybywa każdego dnia. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, od 3 sierpnia do wczoraj odłowiono stamtąd już 111 ton śniętych ryb. Tylko wczoraj wyłowiono ich 5,5 tony.
- Akcja związana z usuwaniem skutków zakwitu złotej algi na jeziorze Dzierżno Duże w dalszym ciągu trwa. W związku z tym zostanie przedłużony zakaz korzystania z tego akwenu o kolejny tydzień - powiedział wojewoda śląski, Marek Wójcik.
Zobaczcie zdjęcia z akcji prowadzonej na wodach jeziora Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego.
Ustawiono bariery, przeprowadzono eksperyment
Służby bezustannie prowadzą działania, które polegają na odławianiu śniętych ryb i tworzeniu odpowiednich warunków do życia, dla pozostałych ryb w zbiorniku. W celu ograniczenia przedostawania się „złotej algi” ze zbiornika Dzierżno Duże do IV sekcji Kanału Gliwickiego, a następnie do rzeki Kłodnica, która jest dopływem rzeki Odry, ustawiono bariery sorpcyjne ze słomy jęczmiennej, a od kilku dni na rzece Kłodnica prowadzony jest eksperyment z wykorzystaniem nadtlenku wodoru.
Jak poinformowała szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, eksperyment ma pozytywne efekty. Poziom „złotej algi” w wodzie zmniejszył się o ok. 95-99%. Środek eksperymentalnie wpuszczany do Kłodnicy to nadtlenek wodoru o tysiąckrotnie niższym stężeniu niż w popularnej wodzie utlenionej. Rozpuszcza „złote algi” i nie powoduje znaczących szkód dla środowiska, co potwierdził przewodniczący rady naukowej Polskiego Związku Wędkarskiego prof. Bogdan Wziątek, który powiedział, że na Kłodnicy nie dostrzeżono zwiększonego śnięcia ryb. Jak dodał, ryby zostały celowo spłoszone w dół rzeki, aby nie miały kontaktu z wyższym stężeniem nadtlenku wodoru, który z czasem się rozkłada.
Eksperyment z nadtlenkiem wodoru prowadzony ma być aż do skutku, czyli dopóki „złota alga” wciąż będzie stanowiła zagrożenie. Z tego powodu wojewoda śląski zdecydował się przedłużyć zakaz korzystania z wód od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec. Uprzednio wprowadzony zakaz obowiązuje do 19 sierpnia.
Czego dotyczy zakaz?
Wprowadzony zakaz dotyczy korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego. Zabrania się spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów i spożywania ryb, a także pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych (w tym np. podlewania roślin), uprawiania sportów wodnych lub turystyki czy jakichkolwiek innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodą.
Listen on Spreaker.