Kryzys ekologiczny na Śląsku. Z Kanału Gliwickiego wyłowiono tony śniętych ryb

i

Autor: archiwum serwisu

Ekologia

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Trwa eksperyment w Kłodnicy. Wojewoda wydał zakaz

2024-08-13 18:20

Od 3 sierpnia z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono pond 25 ton śniętych ryb. Służby rozpoczęły eksperyment badawczy z użyciem nadtlenku wodoru, mający na celu zwalczenie tzw. złotej algi. W związku z sytuacją wojewoda śląski wydał zakaz.

Zakwit tzw. złotej algi w Kanale Gliwickim 

Trwa kryzys ekologiczny na Śląsku. Od 3 sierpnia ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono ponad 25 ton śniętych ryb. Powodem jest wzrost liczebności tzw. złotej algi.

W celu zwalczenia toksycznego zakwitu między zbiornikiem i kanałem ustawiono bariery. Mają one zapobiegać przedostawaniu się złotej algi do kanału i dalej do Odry. Dzierżno Duże i przylegającą do niego sekcję kanału wyłączono z użytkowania do 19 sierpnia.

Wojewoda wydał zakaz

Kolejnym krokiem w kierunku zażegnania kryzysu jest eksperyment badawczy z użyciem nadtlenku wodoru, znanego jako woda utleniona. Zastosowanie związku chemicznego ma zmniejszyć populację złotej algi, a w konsekwencji - ograniczyć jej przedostawanie się do Odry, której dopływem jest Kłodnica.

Pilotaż rozpoczął się we wtorek 13 sierpnia i potrwa do piątku 16 sierpnia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zleciło jego wykonanie Instytutowi Ochrony Środowiska - Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Eksperyment jest prowadzony przy współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. W akcji biorą udział naukowcy, strażacy oraz żołnierze z 5. Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. 

W związku z eksperymentem wojewoda śląski Marek Wójcik wydał zakaz korzystania z Kłodnicy od Pławniowic do granicy woj. śląskiego.

W związku z wnioskiem Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego dotyczącym przeprowadzenia eksperymentu, rekomendowanego przez Międzyresortowy Zespół ds. Odry, polegającego na przeprowadzeniu działań zaradczych zwalczania złotej algi w wodach rzeki Kłodnica poprzez aplikację środka produkowanego na bazie nadtlenku wodoru, wprowadza się zakaz korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy woj. śląskiego - napisano w zarządzeniu.

Zakaz korzystania z wód oznacza, że zabronione jest:

  • spożywanie wody
  • wchodzenie do wody
  • kąpiele
  • połów i spożywanie ryb
  • pojenie zwierząt gospodarskich i domowych
  • używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewania
  • uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodą

Jaka jest szansa, że eksperyment pomoże? 

Nadtlenek wodoru jest wykorzystywany m.in. do zwalczania glonów z gatunku sinic, neutralizacji ścieków i oczyszczania wody. Do walki ze złotą algą stosowano go w jeziorach na terenie Wielkiej Brytanii.

W Polsce ta metoda była sprawdzana w warunkach laboratoryjnych i terenowych w 2023 r. Przy zastosowaniu 40 miligramów H2O2 na litr wody uzyskano 97-proc. spadek populacji złotej algi. Wstępnie zaproponowana dawka środka do użycia w Kłodnicy jest mniejsza, niż dawka stosowana w innych krajach i wydaje się względnie bezpieczna dla ryb i części bezkręgowców - sygnalizowało MKiŚ, cytowane przez PAP.

Zanim eksperyment się rozpoczął, przeprowadzono wizję lokalną oraz inwentaryzację środowiska rzeki poniżej małej elektrowni wodnej w Pławniowicach. Resort zapewnia, że podczas pilotażu prowadzone będą badania kontrolne m.in. w zakresie parametrów fizyko-chemicznych i liczebności złotej algi. Po zakończeniu działań przygotowany zostanie szczegółowy raport.