Kryzys ekologiczny na Śląsku. Z Kanału Gliwickiego wyłowiono tony śniętych ryb

i

Autor: archiwum serwisu

Wydarzenia

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim i Dzierżnie Dużym. Czy eksperyment się udał?

2024-08-17 9:02

Od trzech tygodni trwa katastrofa ekologiczna w zbiorniku Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim. Każdego dnia służby wyławiają z wody śnięte ryby. Powodem tej sytuacji jest wzrost liczebności tzw. złotej algi.

Śnięte ryby w zbiorniku Dzierżno Duże i Kanale Gliwickim

Jak podają służby dyżurne Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w piątek 16 sierpnia z wód zbiornika Dzierżno Duże służby odłowiły około 19 ton śniętych ryb, a z Kanału Gliwickiego - około 1 tony. Łączna waga śniętych ryb odłowionych tego dnia wyniosła ponad 20 ton.

Od początku katastrofy z Dzierżna Dużego i Kanału Gliwickiego odłowiono ponad 90 ton śniętych ryb.

Eksperymentalna walka z toksycznym zakwitem 

Aby ograniczyć przedostawanie się toksycznego zakwitu do kanału, a następnie do Odry, między zbiornikiem i kanałem ustawiono specjalne bariery. Dzierżno Duże i przylegającą do niego sekcję kanału wyłączono z użytkowania od 19 sierpnia. Służby cały czas prowadzą działania na miejscu.

Ponadto nad Kłodnicą zrealizowano eksperyment badawczy, polegający na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do wód rzeki za małą elektrownią wodną Pławniowice. Naukowcy liczą, że zastosowanie związku zmniejszy populację złotej algi.

Pilotaż rozpoczął się 13 sierpnia i zakończył 16 sierpnia, wnioski zostaną podane do wiadomości publicznej podczas konferencji prasowej w niedzielę 18 sierpnia.