Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich
Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę maja, na kalwarię przybędą tłumy mężczyzn i młodzieńców z różnych stron Śląska, ale nie tylko, by modlić się w swoich intencjach. Będą ojcowie z synami, dziadkowie z wnukami. Nie inaczej będzie i tym razem.
Hasło tegorocznej pielgrzymki do Matki Boskiej Piekarskiej to „Jestem w kościele". W programie:
- 8 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
- 8.30 - modlitwa różańcowa
- 9.30 - procesja z obrazem MBP na kalwarię, powitanie pielgrzymów, słowo abp Adriana Galbasa, metropolity katowickiego
- 11 - msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski
- 13.45 - godzina ewangelizacyjna z klerykami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach
- 15 - nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Roberta Chrząszcza
- 16 - procesja do bazyliki piekarskiej i zakończenie pielgrzymki.
Pielgrzymki stanowe tradycją od lat 40. XX wieku. Słowo Boże głosił w Piekarach Karol Wojtyła
Bp śląski Stanisław Adamski pierwszą stanową pielgrzymkę mężczyzn do Piekar Śląskich zgodził się zorganizować w 1947 roku. Sanktuarium było zawsze miejscem, gdzie wybrzmiewał społeczny głos Kościoła. Były tu poruszane trudne tematy. W czasach komunizmu spotkania te były oazą wolności dla ludzi pracy ze Śląska. Przybywali tu przede wszystkim hutnicy i górnicy. Także obecnie pielgrzymki mają charakter masowy.
Do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymowali m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz, Stefan Wyszyński, Józef Glemp, Franciszek Macharski. W latach 1965-1978 - co roku podczas majowej pielgrzymki - Słowo Boże na wzgórzu piekarskim głosił Karol Wojtyła. Mówił o wolności człowieka, jego godności i pracy.
„To Wy ukształtowaliście nie tylko na Śląsku, ale i na polskiej ziemi ten wspaniały zwyczaj pozdrowienia Szczęść Boże!", mówił w homilii w 1975 roku, kierując te słowa zwłaszcza do górników. Papież Jan Paweł II pamiętał o Piekarach Śląskich przez cały swój pontyfikat.