Pałac w Siemianowicach Śląskich na sprzedaż

i

Autor: Otodom

Architektura

Pałac Donnersmarcków w Siemianowiach Śl. wystawiony na sprzedaż. Cena zwala z nóg

Gigantyczny kompleks pałacowo-parkowy został wystawiony na sprzedaż. Perełka architektoniczna Siemianowic Śląskich po zaledwie dwóch latach od przejęcia jej przez nowego nabywcę ponownie pozostanie bez właściciela. Posiadłość należąca niegdyś do Donnersmarcków została wystawiona w przetargu ofertowym za zaledwie 11 milionów złotych.

Spis treści

  1. Ile kosztuje pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich?
  2. Do kogo należy kompleks pałacowy w Siemianowicach Śląskich?
  3. Jaka jest historia Pałacu Mieroszewskich w Siemianowicach?

Ile kosztuje pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich?

Kilka dni temu gruchnęła wiadomość o ponownej sprzedaży kompleksu pałacowo-parkowego w Siemianowicach Śląskich. Dawny pałac Donnersmarcków, zwany też Pałacem Mieroszewskich, został wystawiony przez Syndyk Masy Upadłości.

Na jednym z portali sprzedażowych kompleks pałacowy został wystawiony w przetargu ofertowym za nieco ponad 11 milionów złotych przy powierzchni niemal 36 tysięcy mkw. Co oznacza, że w przeliczeniu na m2 trzeba zapłacić zaledwie 316 złotych. Budynek został wystawiony jako lokal o przeznaczeniu: gastronomiczny, hotelowym, biurowym i usługowym.

Przedmiotem przetargu ofertowego jest: sprzedaż łącznie wchodzących w skład masy upadłości praw do nieruchomości położonych przy ul. Fryderyka Chopina 11-17 i ul. Śląskiej 53 w Siemianowicach Śląskich stanowiących kompleks Pałacowo – Parkowy - czytamy w treści ogłoszenia.

Warunkiem przystąpienia do przetargu jest złożenie pisemnej, wiążącej i bezwarunkowej oferty w terminie do dnia 14 października 2024r. do godziny 15.00 do biura syndyka masy upadłości oraz wpłacenie wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej netto. Otwarcie i rozpoznanie ofert nastąpi przez komisję przetargową w terminie 3 dni roboczych od dnia upływu terminu składania ofert.

Zobaczcie, jak obecnie prezentuje się kompleks pałacowo-parkowy w Siemianowicach Śl.

Do kogo należy kompleks pałacowy w Siemianowicach Śląskich?

Co ciekawe ogłoszenie o sprzedaży kompleksu zostało wystawione przez Syndyk Masy Upadłości, w związku ze stanem upadłości Inspiration Point S.A. 

Grupa Arche, która jest wierzycielem Inspiration Point S.A., przejęła większość udziałów spółki, do której należy kompleks pałacowy, w 2022 r. Warto podkreślić, że ostatecznie grupa Arche nie została akcjonariuszem Inspiration Point S.A.

Kilka miesięcy po nabyciu udziałów, firma otworzyła w zabytkowym budynku biuro sprzedaży. Grupa jest także właścicielem obiektu EC Szombierki (więcej o inwestycji przeczytacie tutaj).

Właściciele pałacu przychodzili do nas dość długo, prosząc o pomoc. Świetna lokalizacja na skraju parku, natomiast przeholowali ze zobowiązaniami. Duży park, piękne sale, chyba ze 300 pomieszczeń, stajnia w industrialnym stylu. Do prac przystępujemy niezwłocznie. Już pewne roboty zostały wykonane przez poprzednich właścicieli. Część pieniędzy pochodziła od marszałka województwa, dlatego prace te są obwarowane terminami. Tak że dogadujemy się z wykonawcami. Mamy zamiar znacznie poszerzyć obszar prac. Część dopiero będziemy projektować, dlatego sądzę, że inwestycja zajmie nam dwa lata - mówił w marcu 2022 r. Władysław Grochowski, prezes grupy Arche.

Planów zarządu firmy deweloperskiej, ze względu na stan upadłości Inspiration Point S.A., której grupa Arche jest wierzycielem, nie zrealizowano.

Jaka jest historia Pałacu Mieroszewskich w Siemianowicach?

Kompleks pałacowo-parkowy znajduje się w parku miejskim w centrum miasta. Budowę obiektu rezydencjonalnego w Siemianowicach rozpoczął już w XVII wieku ród Mieroszewskich. Z tego prawdopodobnie czasu pochodzi północne skrzydło budowli, przykryte charakterystycznym dachem mansardowym, zwanym polskim.

Od wschodu przylega do tego gmachu budynek bramny z wieżą zwieńczoną również barokowym hełmem z latarnią. Skrzydła zachodnie powstały w XVIII i XIX stuleciu. Są to budynki dwukondygnacyjne, z trójosiowymi ryzalitami pośrodku fasad. Stylistycznie nawiązują one do klasycyzmu. Pałac Donnersmarcków był kilkakrotnie modernizowany, stąd zapewne obecność neogotyckiej wieżyczki w jednym z narożników. Pod koniec XIX wieku Donnersmarckowie przekazali siemianowicki pałac spółce „Zjednoczone Huty Królewska i Laura” - czytamy w opisie pałacu opublikowanego przez slaskie.travel.pl.

Po II wojnie światowej Pałac Donnersmarcków znalazł się pod zarządem kopalnianym i miał licznych użytkowników, co, niestety, nie uchroniło go przed dewastacją. Budynek wciąż czeka na odnowienie.