W Siemianowicach Śląskich powstaje nowoczesna walcownia

i

Autor: Cognor Holding S. A.

Siemianowice Śląskie

W Siemianowicach Śląskich powstaje supernowoczesna walcownia. Co wiemy o zakładzie?

W sierpniu zeszłego roku w Siemianowicach Śląskich ruszyła budowa zakładu walcowniczego kształtowników gorącowalcowanych. Inwestorem została firma Cognor Holding, która dwa lata temu wygrała przetarg na zakup nieruchomości przy ul. Pawła Stalmacha. Na jakim etapie są prace budowlane, czy zakończą się w terminie i ile nowych miejsc pracy powstanie w mieście - wyjaśniamy w artykule.

Za działkę o powierzchni 21 hektarów firma Cognor zapłaciła ponad 61,5 mln zł. Koszt całej inwestycji szacuje się na 800 mln zł, z czego same prace budowlane pochłoną ponad 300 mln zł.

Dlaczego zakład powstaje w Siemianowicach Śląskich? 

Lokalizacja zakładu nie jest przypadkowa. Jak tłumaczy Przemysław Małoszyc z Cognor Holding, za Siemianowicami Śląskimi przeważyły takie argumenty jak odpowiedni plan miejscowy, dostęp do mediów o określonej mocy, bliskość do stalowni w Gliwicach oraz dobra współpraca z władzami miasta.

Lokalizacja jest też symboliczna. Inwestycja powstaje na terenie dawnej Walcowni Rur "Jedność", której budowę zapoczątkowała nieistniejąca już Huta Jedność. W 2001 roku przerwano inwestycję - mimo, że była już na ukończeniu. Finalnie walcownia nigdy nie została uruchomiona. Dlatego dzisiejsza inwestycja Cognor to niejako powrót do korzeni tego miejsca.

Na jakim etapie są prace związane z budową walcowni? 

Generalnym projektantem inwestycji jest firma Gliwickie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego Projprzem S.A. Z kolei wykonawcą inwestycji został Strabag.

Obecnie zaawansowanie prac budowalnych jest na poziomie około 1/3. Początkowo zakładano, że inwestycję uda się zakończyć do grudnia 2024 roku. - O tym czy uda się dotrzymać terminu grudnia 2024 zadecydują najbliższe miesiące - przyznał w rozmowie z "Eską" Przemysław Małoszyc z Cognor Holding.

Postęp prac można zobaczyć w nagraniu poniżej:

Jak będzie wyglądała walcownia w Siemianowicach Śląskich? 

Walcownia w Siemianowicach Śląskich będzie najnowocześniejszym zakładem w Europie. Zostanie wyposażona w instalacje zmniejszające do minimum emisyjność oraz konsumpcję energii. Powstanie tam również w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania - pilotażowy w skali Europy.

Na kompleks będzie się składać sześć obiektów: dwa budynki o funkcji produkcyjnej, hala magazynowa, budynek biurowy, warsztat i magazyn wyrobów gotowych. Powstaną tam też parkingi, miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych oraz ścieżki rowerowe i chodniki.

Zdjęcia z wizualizacji oraz postępu prac nad budową walcowni można zobaczyć poniżej: 

Będą nowe miejsca pracy w Siemianowicach Śląskich 

W walcowni w Siemianowicach Śląskich powstanie ok. 150 miejsc pracy w szerokim zakresie kompetencji. Chodzi m.in. o pracowników:

  • na stanowiskach robotniczych związanych z wykonywaniem prac manualnych obsługi i utrzymania w ruchu linii produkcyjnej
  • specjalistów zespołu remontowo-naprawczego (elektryk, energetyk, automatyk, mechanik),
  • zespołu ślusarsko - mechanicznego do przygotowania osprzętu walcowniczego,
  • zespołu tokarzy przygotowujących walce,
  • magazynierów,
  • techników kontroli jakości,
  • inżynierów procesowych oraz informatyków,
  • pracowników zaplecza.

"Kadrę planujemy rekrutować przede wszystkim z grupy walcowników obecnie pracujących w naszym zakładzie w Zawierciu oraz spośród osób spoza naszej firmy. Za kilka tygodni ogłoszenia będą pojawiać się na portalach rekrutacyjnych oraz na naszej stronie cognorholding.eu w zakładce kariera" - mówi Przemysław Małoszyc z Cognor Holding S. A.

Listen on Spreaker.