Oliwia Myczkowska z dziadkiem ratują życie pszczół

i

Autor: Bee Healthy Honey

Ciekawostki

Licealistka z Katowic i jej dziadek ratują życie pszczół. Ich wynalazek podbija światowy rynek

2024-11-15 13:32

Ten fenomenalny duet dzieli 58 lat różnicy. Oliwia Myczkowska i jej dziadek prof. dr hab. Marian Surowiec stworzyli innowacyjny wynalazek. Urządzenie pomaga ratować pszczoły zakażone groźnym pasożytem.

Spis treści

  1. Licealistka wraz z dziadkiem ratuje życie pszczół
  2. Historia emitera Varroa Stopper
  3. Kim jest Oliwia Myczkowska?
  4. Jak działają urządzenia Varroa Stopper?

Licealistka wraz z dziadkiem ratuje życie pszczół

Oliwia Myczkowska jest 18-letnią uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Nastolatka w tak młodym wieku znalazła się na prestiżowej liście Forbesa pn. "30 under 30". Zaszczytu tego dostąpiła dzięki innowacyjnemu wynalazkowi - emiterowi Varroa Stopper, który za pomocą ultradźwięków zwalcza groźne roztocza pasożytujące na pszczołach. Co ciekawe, licealistka opracowała patent na to urządzenie wraz ze swoim dziadkiem Marianem Surowcem - 76-letni emerytowanym profesorem Uniwersytetu Śląskiego.

Licealistka i jej dziadek chcieli pomóc także innym pszczelarzom zmagającym się z tym problemem. Dlatego też postanowili wspólnie otworzyć firmę "Bee Healthy Honey".

Historia emitera rozpoczęła się już w 2019 roku, gdy na naszej pasiece w Katowicach spotkaliśmy się z pasożytem Varroa Destructor. Chcąc wyleczyć pszczoły, pragnęliśmy sięgnąć po odpowiedni specyfik. Niestety, okazało się wówczas, że na rynku dostępne są jedynie środki chemiczne o licznych wadach - wyjaśnia Oliwia Myczkowska.

Zobaczcie w galerii, jak wygląda innowacyjny wynalazek.

Historia emitera Varroa Stopper

Prace wnuczki i dziadka nad emiterem rozpoczęły się już w 2019 roku. Wówczas po raz pierwszy w swoich ulach napotkali pasożyta Varroa Destructor. Chcąc ratować pszczoły przed szkodnikiem, chcieli zastosować środek chemiczny. Nestety okazało się, że jego działanie niesie ze sobą liczne negatywne konsekwencje.

Szkodzą one zdrowiu pszczół, pszczelarzom i konsumentom produktów pszczelich, są drogie i pakowane w plastik jednokrotnego użycia. Ponadto, ich aplikowanie wymaga znaczących nakładów pracy, a substancje szybko tracą skuteczność - tłumaczy licealistka.

Oliwia Myczkowska z dziadkiem próbując uratować swoje pszczoły, zaczęła szukać lepszego, bardziej etycznego sposobu zwalczania warrozy. Ze względu na długą karierę naukową prof. Mariana Surowca i doświadczenie pracy z ultradźwiękami na Durham University oczy pary zwróciły się w kierunku badań dotyczących reakcji pszczół na ultradźwięki.

Skonstruowaliśmy proste urządzenie - pierwszy prototyp emitera ultradźwiękowego. Od razu rozpoczęliśmy badania, by dobrać odpowiednie częstotliwości. Po wielu próbach i pilotażach powstał nasz ekologiczny emiter Varroa Stopper!- podsumowuje.

Kim jest Oliwia Myczkowska?

Oliwia Myczkowska to 18-letnia uczennica katowickiego liceum. Jest działaczką i przedsiębiorczynią społeczną. Myczkowska została mianowano na prezesa spółki Bee Healthy Honey.

Ponadto jest organizatorką wydarzeń oraz założycielką inicjatyw społecznych. Warto podkreślić, że 18-latka jest najmłodszą osobą w historii na polskiej liście Forbes 30 przed 30. Obecnie wspiera początkujące osoby w realizacji akcji społecznych i pełni role doradcze. Za swoją działalność nagradzana jest w licznych konkursach i programach biznesowych. 

Jak działają urządzenia Varroa Stopper?

Celem stworzenia urządzenia było wprowadzenie ekologicznej alternatywy dla chemicznych środków na warrozę. Wynalazek ten to pierwszy prototyp emitera ultradźwiękowego.

Prof. dr hab. Marian Surowiec, który aktualnie jest także wykładowcą uniwersyteckim i cenionym pszczelarzem prowadzącym pasiekę badawczą, w trakcie procesu tworzenia urządzenia skupił się na badaniach dotyczących reakcji pszczół na ultradźwięki.

Dwuosobowy zespół przez dłuższy czas pochylał się nad badaniami, których celem było dobranie odpowiednich częstotliwości emitera. W końcu po wielu próbach i pilotażach powstał ekologiczny emiter Varroa Stopper.

Jest to alternatywa do środków chemicznych do zwalczania pasożytów. (...) Urządzenia Varroa Stopper za pomocą ultradźwięków zwalczają groźne roztocza pasożytujące na pszczołach - tłumaczy Myczkowska.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Kto miód łyka, jak koń bryka - czy znasz właścwości różnych gatunków miodu?

Pytanie 1 z 8
Miód akacjowy działa:
Miód
O pszczołach i miejskich pasiekach [DROGOWSKAZY]
Pszczoły znają chyba wszyscy i też wszyscy znają wartość ich pracy. Ale nie wszyscy wiedzą, że można ich szukać nie tylko w gospodarstwach i ogrodach, ale także na dachach biurowców, w portach czy w instytucjach kultury. Miejskie pasieki biją rekordy popularności a pszczoły na dobre wracają do miast i udowadniają, że potrafią działać cuda. Okazuje się że miód pozyskiwany z uli znajdujących się w mieście, jest wolny od miejskich zanieczyszczeń i tak samo, jeśli nie bardziej, smaczny co tradycyjny. A to dopiero początek korzyści, jakie czerpiemy z obecności pszczół. Przede wszystkim, przypominają nam że warto zadbać o przyrodę w okolicy, inwestować w łąki kwietne oraz poszukiwać produktów ekologicznych. A jak wygląda życie pszczelarza? O tym najlepiej wie Kamil Baj, założyciel Pszczelarium, które pomaga "zapszczelać" miasta i budować miejskie pasieki. W "Drogowskazach" opowie o życiu wśród pszczół, wynikających z tego obowiązkach i radościach, miejskim miodzie i o tym, dlaczego warto pszczoły doceniać. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy