Centrum Psychiatrii w Katowicach

i

Autor: Mapy Google

Wiadomości

Centrum Psychiatrii w Katowicach zostanie zamknięte? Brakuje środków na podstawowe wydatki

2024-10-21 14:45

Centrum Psychiatrii w Katowicach już wkrótce może przestać przyjmować nowych pacjentów. Placówka nie znalazła się na liście pilotażowej centrów zdrowia psychicznego. Co oznacza, że katowickie centrum może zostać pozbawione dodatkowych środków na funkcjonowanie, w tym zatrudnienie i opłacanie personelu.

Co dalej z katowickim Centrum Psychiatrii?

Nie milkną echa kryzysu, przez które przechodzi Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr Krzysztofa Czumy. Na początku października poinformowano, że placówka nie znalazła się na liście pilotażowej centrów zdrowia psychicznego. Brakuje środków nie tylko na podstawowe wydatki, ale także na zatrudnienie nowych specjalistów.

Z lecznicy odeszło już 10 psychiatrów. Zostało 14 specjalistów z wypełnionym pacjentami szpitalem i przychodnią . Jesteśmy na granicy wydolności – mówi dr Małgorzata Pudlo, zastępca dyr. Centrum Psychiatrii w Katowicach.

Jak wyjawiła dr Małgorzata Pudlo, psychiatrzy którzy nadal pracują w Centrum Psychiatrii w Katowicach mają przygotowane wypowiedzenia z pracy. To oznacza, że jeśli szpital nie znajdzie się na liście pilotażowej centrów zdrowia psychicznego, lecznica będzie musiała zostać zamknięta.​

Decyzja o dopisaniu szpitala na listę pilotażową ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.

Centrum Psychiatrii w Katowicach pomógł tysiącom pacjentów

Katowickie centrum nie jest jedynym ośrodkiem, który zmaga się z problemami finansowymi i przepełnieniem szpitalnych oddziałów psychiatrycznych. Warto podkreślić, że katowickie centrum jest kluczowym ogniwem łańcucha pomocy. Placówka ma jedną z największych baz łóżkowych w regionie i jest trzonem opieki szpitalnej dla pacjentów w kryzysie.

Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną w Polsce rośnie nieubłaganie. Liczba wizyt u psychologów i psychiatrów w 2022 roku wzrosła o 32 proc. (w porównaniu z rokiem 2021), a w 2023 roku już o 49 proc. (w porównaniu z rokiem 2022) – wynika z danych centrum medycznego enel-med.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Aż 9 na 10 przypadków samobójstw powiązanych jest właśnie z nią.

QUIZ wiedzy o zdrowiu: Czy potrafisz samodzielnie zdiagnozować chorobę?

Pytanie 1 z 8
Chronicznie bolą cię mięśnie. To oznacza, że cierpisz na: