W tych śląskich miastach rżną drzewa na potęgę. W piłowaniu wyróżnia się zwłaszcza jedno

i

Autor: Archiwum/GZM W tych śląskich miastach rżną drzewa na potęgę. W piłowaniu wyróżnia się zwłaszcza jedno

Przyroda

Katowice wycinają drzewa na potęgę. Nie tylko one. Lista wstydu śląskich miast

Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii znajduje się ponad 65 tysięcy hektarów lasów. Są miasta i miejscowości, gdzie faktycznie widać bardzo dużo zieleni. Są i takie, które mają spore niedobory. Część miast natomiast rżnie drzewa na potęgę i nie zawsze ubytki niweluje nowymi nasadzeniami. Oto lista miast, gdzie drzewa znikają szybciej, niż rosną.

Król wycinek drzew jest jeden. Tam aż wióry lecą

Na ilość hektarów lasów w wielu miejscowościach narzekać nie można. U liderów las rośnie gęsto i z miejskiej betonozy można szybko uciec do parków albo lasów. Zresztą od wszechobecnego betonu powoli miasta chcą uciekać, co jest zdecydowanie odwrotną tendencją wobec tego, co działo się przez ostatnie kilkanaście lat. Więcej drzew to lepszy klimat śródmiejski no i nie bez przyczyny lasy są płucami Śląska, a w dobie dużych zanieczyszczeń powietrza potrzebujemy ich, jak... tlenu. Dosłownie. 

Tyle drzew znika z przestrzeni miejskiej i lasów. Oto "liderzy"

Są jednak miasta, gdzie drzewny trup ściele się naprawdę gęsto. W części z nich duże ubytki są niwelowane jeszcze większymi nasadzeniami. Ta zasada nie wszędzie działała. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowała bardzo duże zestawienie wszystkich 41 gmin wchodzących w jej skład z wyliczeniem, gdzie ile drzewa padło i ile w ich miejsce nasadzono nowych w 20‬22 roku. U lidera tego dość niechlubnego zestawienia te zestawienie nie wygląda najlepiej. Broni go tylko to, że jest jednym z tych śląskich miast, gdzie jest jedna z największych w regionie ilość drzew. W poniższej galerii pokazujemy stosunek wycinki do nasadzeń. 

Miasta na Śląsku z największą wycinką drzew TOP 10‬