Katowice: Nowy etap przebudowy węzła na DK81. Będą spore utrudnienia dla kierowców

i

Autor: UM Katowice

Katowice: Nowy etap przebudowy węzła na DK81. Będą spore utrudnienia dla kierowców

2020-01-13 8:54

Od 15 stycznia nastąpi zmiana organizacji ruchu w rejonie węzła drogowego w Katowicach Piotrowicach. Wykonawca przystępuje do kolejnego etapu prac na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Armii Krajowej. W ciągu ul. Armii Krajowej rozpoczną się prace kanalizacyjne. Co to oznacza dla kierowców?

Przebudowa DK81 w Katowicach. Będą utrudnienia

W środę, 15 stycznia na DK 81 rozpoczną się prace kanalizacyjne wzdłuż ul. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Małachowskiego. W tym okresie fragment ul. Armii Krajowej będzie jednokierunkowy, dlatego kierowcy jadący od strony Ligoty będą prowadzeni objazdem ul. Małachowskiego. Ruch w kierunku Ligoty utrzymany będzie ul. Armii Krajowej. Jak mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta w Katowicach, po zakończeniu tego etapu prac wykonawca będzie musiał przeprowadzić analogiczne prace na drugiej połówce ul. Armii Krajowej, a także od strony Piotrowic.

Nowy schemat organizacji ruchu będzie obowiązywał przez około 4 tygodnie - dokładny termin uzależniony jest od warunków atmosferycznych. Przypomnijmy, że w ramach inwestycji o wartości 67 mln zł powstaje dwupoziomowe skrzyżowanie. Prace budowlane trwają od początku 2018 roku i zakończą się w III kwartale tego roku. 

- Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic po zakończeniu przebudowy odczują ogromną poprawę. Jedną z podstawowych kwestii jest oddzielenie ruchu tranzytowego od komunikacji lokalnej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach przebudowy powstanie tunel, dzięki któremu jadąc z centrum w kierunku Mikołowa i też w drugą stronę - nie będziemy zatrzymywać się na tym skrzyżowaniu. W tym miejscu powstanie także dwupasowe rondo, które będzie bezpiecznym rozwiązaniem dla osób poruszających się pomiędzy Piotrowicami, a Ligotą. To wszystko docelowo sprawi, że po Katowicach będzie się podróżowało szybciej i bardziej komfortowo.

Na DK81 trwa przebudowa dwóch dużych węzłów drogowych o wartości ponad 310 milionów złotych, z czego 260 milionów złotych – to pozyskane dofinansowanie zewnętrzne. W najbliższych tygodniach rozpocznie się także nowy etap prac przy przebudowie węzła DK81/DK86.