Brynica stan alarmowy

i

Autor: Krzyszof Witkowski FB

Alert IMGW

IMGW ostrzega. Rzeki w województwie śląskim przekroczyły stany ostrzegawcze i alarmowe

Z powodu intensywnych opadów deszczu poziom wody w rzekach województwa śląskiego zwiększył się. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla wybranych miast. Część rzek w regionie przekroczyła stan ostrzegawczy i alarmowy.

Śląskie. Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe rzek

Od kilku dni w województwie śląskim z przerwami występują opady deszczu. W związku z tym rzeki w niektórych miastach przekroczyły stany ostrzegawcze i alarmowe. W czwartek, 4 stycznia IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. Będzie ono obowiązywało do godziny 13.00 w piątek, 5 stycznia. Obejmuje obszar: Kłodnicy oraz Małej Panwi.

Przebieg: W związku z trwającym spływem wód opadowych i prognozowanymi opadami deszczu, na rzekach w zlewni Małej Panwi i Kłodnicy przewidywane są odcinkami dalsze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego w Gliwicach na Kłodnicy oraz w Krupskim Młynie na Małej Panwi - czytamy w komunikacie.

W związku z tym ostrzeżeniem straży interweniowali już 19 razy.

Natomiast w godzinach porannych 4 stycznia niektóre rzeki w województwie śląskim przekroczyły stany ostrzegawcze. Mowa tu o rzecze Pszczynce (aktualny stan to 310 cm, a stan ostrzegawczy obowiązuje od 290 cm) oraz rzeka Przemsza w Piwoniu (obecny stan to 273 cm, ostrzegawczy obowiązuje od 270 cm). Natomiast dwie rzeki przekroczyły stan alarmowy, są nimi: Brynica w Kozłowej Górze (125 cm) oraz Brynica w stacji Brynica (228 cm).

W związku z wydanymi ostrzeżeniami, straż pożarna odnotowała 28 interwencji związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi – 9 związanych z silnymi wiatrami, 19 związanych z przyborami wód.