Dania śląskiej kuchni bez tajemnic. Wyjaśniamy nazwy
Śląska kuchnia jest unikalna w skali kraju. To właśnie na Górnym Śląsku znajdziemy bardzo silne wpływy Czech czy Niemiec nie tylko na język śląski, ale też śląską kulturę i właśnie śląską kuchnię. Część dań, których można tutaj spróbować, jest unikalna w skali kraju. Są przygotowywane tylko na Górnym Śląsku i to z wykorzystaniem unikalnych składników czy też sposobów przygotowywania.
Kuchnia śląska jest niejednolita w swym charakterze ze względu na tygiel wielonarodowościowy, który "uczestniczył" w jej tworzeniu. To tutaj można zjeść dania, które są typowo śląskie, niespotykane w innych częściach kraju. Tutaj też zjemy potrawy, które są popularne w krajach sąsiadujących, często noszących taką samą nazwę, jak na Śląsku.
Śląskie dnia ze śląskimi nazwami. Co się pod nimi kryje?
No właśnie - na Śląsku i po śląsku. Bowiem taki krepel doskonale jest rozpoznawalny na Górnym Śląsku, ale też w Niemczech. Podobnie jest ze słowem "buchta", które rozpoznają mieszkańcy Górnego Śląska i od razu będą mieli w głowie, co to za danie, tak jak i Niemcy jak Czesi. W tym akurat przypadku mówimy jednak o daniu, które jest rozpoznawalne w całej Polsce, ale w zależności od regionu, nosi zupełnie inną nazwę. Buchta w innych regionach znana jest m.in. jako pampuchy, pyzy, kluski na parze, paruchy, ruchańce czy ruchane kluski.
Jednym z najbardziej znanych śląskich dań, która w kwestii nazewnictwa nie sprawia nikomu problemów, jest rolada z kluskami i modrą kapustą. To potrawa, która pojawia się w różnych odmianach na wielu stołach w Polsce. Niemniej rolada z modrą kapustą jest jednym z tych dań, które kojarzą niemal wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Podobnie jest np. z żurkiem śląskim (jest inny od klasycznego żurku), makówkami (znanymi też jako makiełki), siemieniotką czy klasyczną grochówką.
Są w kuchni śląskiej jednak nazwy dań czy przysmaków, które dla wielu osób - zwłaszcza spoza Górnego Śląska, mogą brzmieć bardzo tajemniczo. To m.in. gumiklyjzy, panszkraut, hauskyjza czy brotzupa. W poniższej galerii wyjaśniamy, co się pod nimi kryje i z czym to się w ogóle je.
Śląskie nazwy dań kuchni śląskiej. Sprawdź, co za chwilę zjesz