Konkurs na imię dla samiczki wilka grzywiastego
Na facebookowym profilu placówki pojawił się wpis z trzema propozycjami imienia dla jednej z samiczek pampasowca grzywiastego. Każde z proponowanych imion zostało zainspirowane klimatem i regionami Ameryki Południowej, gdzie gatunek ten występuje naturalnie. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie proponuje, by młodą wilczycę nazwać imieniem:
- Guajira – co stanowi nawiązanie do półwyspu na północy kontynentu. Choć jest on nieco poza zasięgiem pampasowca, wpisuje się w klimat suchych sawann;
- Goyana – od historycznej nazwy regionu w Brazylii (Goiás), gdzie pampasowce występują naturalnie;
- Granada – od kolumbijskiego miasta i regionu, gdzie występują siedliska podobne do tych zamieszkiwanych przez pampasowce.
Internauci mogą zdecydować o imieniu samiczki, zostawiając pod postem odpowiednią reakcję. Czas głosowania mija w sobotę, 10 maja o godz. 7. Później głosy zostaną podliczone - młoda wilczyca otrzyma imię, które zbierze najwięcej zwolenników.
Zobacz, jak wyglądają młode wilka grzywiastego z śląskiego ZOO
Niezwykłe narodziny w śląskim ZOO
2025 rok rozpoczął się wyjątkową niespodzianką w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Tuż po sylwestrowej północy w cichym zakątku wilczej oazy na świat przyszły trzy wilki grzywiaste. Ich narodziny wzbudziły prawdziwe emocje wśród pracowników.
Ochroniarz ZOO, pełniący tego wieczoru dyżur, zgłosił przez radio, że „coś się rusza na wybiegu wilków”. Początkowo myślał, że to sylwestrowicze w parku odpalają zimne ognie, ale szybko zorientował się, że sprawa jest znacznie poważniejsza, szybko zrozumiał, że ma do czynienia z czymś znacznie bardziej doniosłym – opowiadają opiekunowie zwierząt.
W ciągu kilku minut wokół wilczej oazy zebrali się zaciekawieni pracownicy. Chcieli sprawdzić, czy wszystko jest w porządku: – Guara okazała się troskliwą mamą, a Guantamo… no cóż, dumnie spacerował wokół wybiegu, jakby chciał ogłosić światu, że oto jego potomkowie zapiszą się w historii.
Narodziny wilków grzywiastych to duży sukces hodowlany, z którego pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego są niezwykle dumni. W Europie żyje zaledwie kilkadziesiąt przedstawicieli tego gatunku, dlatego każde nowe pokolenie jest na wagę złota.
O wilkach grzywiastych słów kilka
Wilki grzywiaste różnią się od znanych nam w Europie wilków. Po pierwsze, mają smuklejsze ciała i długie nogi, które pozwalają im obserwować otoczenie z wyższej perspektywy. To duża zaleta na brazylijskich stepach obrośniętych wysokimi trawami, które dla wilków grzywiastych stanowią naturalne siedlisko.
Po drugie, przedstawiciele tego gatunku nie wyją, a raczej wydają dzięki przypominające coś pomiędzy szczekaniem a przeciągłym buczeniem. Zaskoczyć może również ich dieta – wilki grzywiaste (poza mięsem) mają ogromną słabość do owoców.
Skąd się wzięły wilki grzywiaste w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
Wilki grzywiaste w Śląskim ZOO mają ciekawą historię. Mama Guara pochodzi z ZOO de Montpellier we Francji. Urodziła się 29 grudnia 2020 roku, a na Śląsk przybyła w ramach programu ochrony gatunku. W ZOO szybko zyskała sympatię opiekunów, którzy podkreślają jej wybredność – zawsze wybiera miękkie, ciepłe legowiska i ma szczególne upodobanie do gryzoni.
Ojciec maluchów – Guantamo – pochodzi z praskiego ZOO i przyszedł na świat 1 marca 2022 roku. Znany jest z niezwykłego spokoju i dżentelmeńskiego zachowania. Opiekunowie twierdzą, że potrafi patrzeć tak smutnym wzrokiem, że niektórzy nie wiedzą, czy próbuje wyrazić swoje potrzeby żywieniowe, czy może rozmyśla o sensie życia.
