W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszły trzy urocze świnie rzeczne

i

Autor: Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Chorzów

Najsłodsze świnki urodziły się w chorzowskim ZOO. "Maleńkie, pręgowane i pełne energii"

2025-05-09 19:04

Przyszła wiosna – a skoro wiosna to i cud narodzin musi być! Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie właśnie podzielił się dobrą nowiną. W połowie kwietnia na terenie ZOO na świat przyszły trzy świnie rzeczne.

Cud narodzin w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie podzielił się dobrą nowiną. 

Mamy powód do radości! Na świat przyszły trzy urocze świnie rzeczne – maleńkie, pręgowane i pełne energii! Ich narodziny to dla nas prawdziwy sukces hodowlany, który jest wynikiem pracy całego zespołu – napisali przedstawiciele chorzowskiego ZOO w mediach społecznościowych. 

Świnie rzeczne przyszły na świat 15 kwietnia. Ich płeć nie została jeszcze ustalona – będzie to możliwe w najbliższym czasie, podczas rutynowych obserwacji i badań. Od pierwszych dni wykazują dużą aktywność i i powoli odkrywają otaczający je świat. Cechą charakterystyczną rodzeństwa jest pręgowane umaszczenie, typowe dla tego gatunku. 

Maluszki można już zobaczyć na wybiegu. Śląski Ogród Zoologiczny zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin, przy czym podkreśla, że świnki do prawidłowego rozwoju potrzebują ciszy i spokoju. 

Zdjęcia młodych świń rzecznych możecie zobaczyć w naszej galerii. 

Śląsk Radio ESKA Google News

Kilka słów o świniach rzecznych

Świnie rzeczne naturalnie występują w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz na Madagaskarze. Można je też spotkać w ogrodach zoologicznych, parkach narodowych i rezerwatach. Najlepiej czują się w lasach, zaroślach, stepach, terenach podmokłych czy sawannach. Większość żyje w małych grupach liczących od kilku do kilkudziesięciu osobników. 

Świnie rzeczne są wszystkożerne, jedzą owoce, korzenie, bulwy czy bezkręgowce. W warunkach naturalnych mogą dożyć 20 lat. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała do 1,5 m i nawet 0,9 m wysokości w kłębie. Masa ciała waha się 40 do 130 kg. Ciało świni rzecznej jest pokryte sierścią, co wyróżnia ją na tle innych świń spotykanych w Afryce. Na całym odcinku kręgosłupa zwierzęcia biegnie biała grzywa, reszta sierści ma kolor brązowy lub czerwony. 

Jak podkreśla Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, narodziny trzech świń rzecznych to duży sukces hodowlany i przykład skutecznej pracy zespołu zajmującego się opieką nad tym gatunkiem. Równocześnie to okazja do edukacji na temat różnorodności gatunków i potrzeby ich ochrony. 

Quiz o zwierzętach. Ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć
Pytanie 1 z 10
Jastrzębie potrafią obracać głowy o 270 stopni