Dworzec roku 2019. O tytuł walczą Katowice, Ruda Śląska i Wodzisław Śląski [ZDJĘCIA]

2019-11-26 12:27

Fundacja ProKolej we współpracy z grupą PKP zorganizowała konkurs Dworzec Roku 2019. W finałowej dziesiątce znalazły się aż trzy dworce z województwa śląskiego. To dworzec w Katowicach, Rudzie Śląskiej-Chebziu i w Wodzisławiu Śląskim.

Dworzec Roku 2019: Trzy śląskie miasta z szansą na zwycięstwo

Fundacja ProKolej i fundacja grupy PKP po raz kolejny zorganizowały konkurs Dworzec Roku 2019, który ma na celu wybranie najpiękniejszego dworca w Polsce. Konkurencja jest naprawdę mocna. Co ciekawe o tytuł walczą aż trzy obiekty znajdujące się w województwie śląskim.

Konkurs przebiega w dwóch etapach. Nastąpiła już analiza wszystkich zgłoszeń z pierwszego etapu i przeprowadzeniu audytów propozycji 22 najlepszych propozycji w tegorocznym konkursie wybrana została finałowa dziesiątka.

Dworzec Roku 2019. Finałowa dziesiątka:

  1. Dworzec Wodzisław Śląski
  2. Dworzec Kraków Główny
  3. Dworzec Tarnów
  4. Dworzec Bydgoszcz Główna
  5. Dworzec Katowice
  6. Dworzec Jarocin
  7. Dworzec Wrocław Główny
  8. Dworzec Olsztyn Zachodni
  9. Dworzec Warszawa Centralna
  10. Dworzec Ruda Śląska-Chebzie

Jak informuje fundacja ProKolej, niebawem odbędzie się posiedzenie Jury, które przyzna tytuł „Dworca Roku 2019” oraz głosowanie internetowe dla publiczności.

Głosować na konkretny obiekt można za pośrednictwem strony dworzec-roku.pl.

Slang młodzieżowy 2019 - QUIZ część 2! Rozumiesz mowę nastolatków?

Pytanie 1 z 7
Co znaczy: kulson?

Jak czytamy na stronie konkursowej, "Dworzec Roku" to dowód na to, że polska kolej wsłuchuje się w opinie klientów, a ich potrzeby stawia w centrum zainteresowania. Autorzy konkursu chwalą się, że ma on otwartą formułę i każdy może zgłosić samodzielnie obiekt, który jego zdaniem na ten tytuł zasługuje.

Być może to tłumaczy obecność w pierwszej dziesiątce dworca w Katowicach, który w regionie uchodzi raczej za obiekt wstydu. Przez blisko 2 lata nie działały tu ruchome schody, a windy notorycznie się psują. Podróżni mają raczej więcej powodów do narzekań niż do zachwytów. Mimo to jury konkursu Dworzec Roku 2019 doceniło katowicki obiekt.

Innym obiektem z województwa śląskiego, na który można oddać głos jest zabytkowy dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu. Tu nominacja jest jak najbardziej uzasadniona, bowiem ten obiekt to XIX-wieczna architektoniczna perełka, pięknie odrestaurowana. Na dodatek od dwóch miesięcy pełniąca również funkcję biblioteki.

Jury zachwyciło się też dworcem w Wodzisławiu Śląskim. Obiekt został na nowo otwarty 1 lipca tego roku. To obiekt w pełni nowoczesny o budzący zachwyt.

Konkurencja dla śląskich dworców w konkursie jest jednak spora. O tym, który obiekt wygra zdecydują internauci. Głosowanie potrwa do 10 grudnia. Ogłoszenie wyników dzień później.