Chorzów i Ruda Śląska przygotowały pakiet osłonowy dla przedsiębiorców na czas epidemii

i

Autor: Jolanta Skwaradowska Chorzów i Ruda Śląska przygotowały pakiet osłonowy dla przedsiębiorców na czas epidemii

Chorzów i Ruda Śląska przygotowały pakiet osłonowy dla przedsiębiorców na czas epidemii

2020-03-20 9:38

Zwolnienie z czynszu na czas epidemii, a potem 3 miesiące ze stawkami obniżonymi o połowę. Chorzów wspiera lokalnych przedsiębiorców w trudnych czasach pandemii koronawirusa. Pakiet osłon dla przedsiębiorców przygotowała też Ruda Śląska.

Koronawirus. Śląskie miasta chcą wspomóc przedsiębiorców

Chorzów i Ruda Śląska pomogą przedsiębiorcom na czas pandemii koronawirusa. W Chorzowie miasto zwolni z czynszu na czas epidemii, a potem przez 3 miesiące obniży stawki o połowę. Pomoc dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w lokalach wynajmowanych od miasta. Chodzi tu o branże, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone na skutek ogłoszenia stanu epidemicznego.

- Właściciele chociażby restauracji czy kawiarni, prowadzonych w lokalach należących do miasta, mogą ubiegać się o całkowite zwolnienie z czynszu lub obniżkę stawki czynszowej na czas stanu epidemicznego - wyjaśnia Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa - Chcemy w ten sposób pomóc przedsiębiorcom w niełatwym dla nich czasie - dodaje.

Oprócz tego nowe zarządzenie wprowadza możliwość ubieganie się o 50% obniżkę stawek czynszowych także przez 3 miesiące po odwołaniu stanu epidemicznego. Najemcy lokali użytkowych prowadzących działalność gospodarczą nie objętą ograniczeniami również mogą ubiegać się o czasowe obniżenie stawek czynszu nawet o połowę. Umotywowane wnioski będą tutaj każdorazowo analizowane indywidualnie. Więcej informacji udziela Wydział Zasobów Komunalnych.

Również Ruda Śląska przygotowała pakiet osłon dla przedsiębiorców. W mieście wprowadzony zostanie pakiet ulg i zwolnień, z którego będą mogły skorzystać firmy najbardziej dotknięte kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Chodzi m.in. o możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty podatku bądź umorzenie zaległości podatkowych, a także zwolnienie z czynszu za wynajem lokali gminnych. Do końca maja wstrzymane zostaną też upomnienia i wezwania do zapłaty oraz egzekucja zaległości za marzec i kwiecień.

 - Rząd poinformował, że szykuje „tarczę antykryzysową”. W Rudzie Śląskiej również wprowadzamy rozwiązania, które pomogą przetrwać ten trudny czas naszym przedsiębiorcom - mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Rudzcy przedsiębiorcy mogą zwrócić się z wnioskiem o odroczenie bądź rozłożenie podatków na raty. Mogą starać się też o umorzenie zaległości podatkowych. Każdy wniosek będzie indywidualnie rozpatrywany. Formularz wniosku wraz z informacją o wymaganej dokumentacji znajduje się na stronie internetowej: http://www.rudaslaska.bip.info.pl/plik.php?id=324338&wer=1.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na obecną sytuację zostali zmuszeni zawiesić działalność gospodarczą, będą zwolnieni z opłaty czynszowej za ten okres. Zwolnienie nie dotyczy opłat za media.

 

Katowice podczas kwarantanny
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?