Pogrzeb Andrzeja Grzeli

i

Autor: Ryczące Dwudziestki FB

Wiadomości

Zmarł Andrzej "Qńa" Grzela. Zespół "Ryczące Dwudziestki" podał datę pogrzebu. Będzie nietypowy

16 maja zmarł członek legendarnego zespołu "Ryczące Dwudziestki". Andrzej Grzela miał 59 lat. Przez blisko dekadę zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, po tym jak na jednym z koncertów doznał udaru mózgu. "Ryczące Dwudziestki" w mediach społecznościowych poinformowały o dacie pogrzebu Andrzeja Grzeli, w związku z tym wystosowali nietypową prośbę.

Nie żyje Andrzej "Qńa" Grzela. Wyznaczano datę pogrzebu

W czwartek, 16 maja zespół "Ryczące Dwudziestki" przekazał smutną wiadomość. W wieku 59 lat zmarł założyciel formacji - Andrzej Grzela. Członek zespołu od 2015 roku zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, kiedy to podczas koncertu w Krakowie doznał udaru mózgu. Od tamtej pory był sparaliżowany.

Dzień po śmierci Andrzeja Grzeli, zespół poinformował o dacie jego pogrzebu. Ceremonia odbędzie się w środę, 22 maja o godzinie 14.00 w koście pw. św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach. Po ceremonii odbędzie się odprowadzenie trumny na cmentarz.

Członkowie zespołu w związku z pogrzebem wystosowali nietypową prośbę.

Wiemy, że niektórzy z Was nie będą mogli w nim uczestniczyć, choć bardzo by chcieli, dlatego organizujemy zrzutkę na wspólny wieniec pożegnalny dla Qni. Tych z Was, którzy przyjadą na pogrzeb i nie chcą dorzucić się do wieńca, bo wolą przywieźć własne wiązanki, chciałabym przekazać prośbę od RO20's o białe kwiaty z niebieską wstążką. Niech będzie tak, jak Andrzej lubił... - przekazał zespół.

Wybrane kolory mają szczególne znaczenie - "Biała róża, bo taki był Andrzej… otoczony białą aurą. Taki miał uśmiech - zawsze szczery. Błękitna wstęga, bo kochał wolność i morze oraz wszystko, co Go z nim łączyło" - wyjaśniają członkowie "Ryczących Dwudziestek".

Zrzutka została otwarta w piątek, 17 maja. Jej cel wyznaczono na 7 tysięcy złotych. Już w poniedziałek suma została zebrana. Obecnie wynosi ona ponad 7 tysięcy złotych. Link do zbiórki jest dostępny tutaj.

Andrzej "Qńa" Grzela - kim był?

Andrzej Grzela był znany w środowisku muzyków szantowych jako Qńa. W 1983 roku w Bytomiu założył zespół Ryczące Dwudziestki, który obecnie jest jednym z najstarszych działających na Śląsku grup, wykonujących muzykę folk i szanty. Zespół z czasem zaczął nagrywać płyty i koncertować. W końcu zaczął odnosić pierwsze sukcesy.

Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „SHANTIES” w Krakowie w latach 1984 i 1999 - czytamy na stronie zespołu "Ryczące Dwudziestki".

Andrzej Grzela od niemal dziesięciu lat walczył o powrót do zdrowia, po tym jak podczas jednego z koncertów w Krakowie doszło u niego do udaru mózgu. Po wylewie krwi do mózgu był sparaliżowany. Choroba uniemożliwiła mu chodzenie, ruszanie rękami i mówienie. Muzyk miał głębokie uszkodzenie mózgu i był sparaliżowany.