Mieszkańcy śląskich miast bez kanalizacji. Jest sporo takich przypadków
W XXI wieku brak kanalizacji uważa się za coś, co nie powinno mieć już w ogóle miejsca. Mówiąc wprost i parafrazując zdania przewijające się w sieci, Polska to nie Afryka. Żyjemy w nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się europejskim kraju, gdzie taka sytuacja nie powinna mieć w ogóle miejsca. Niestety, ale nadal ma, choć kilkanaście lat temu kwestia doprowadzania kanalizacji do wielu miejsc wyglądała o wiele gorzej, to nadal na mapie dużych miast w województwie śląskim są czarne plamy.
To, jak wygląda to w miastach z województwa śląskiego, pokazuje zestawienie przygotowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, które przygotowało Ranking Gmin Województwa Śląskiego. Przy przygotowywaniu zestawienia brano pod uwagę wiele różnych zmiennych, w tym:
- średnioroczne dochody własne budżetów gmin,
- wyniki egzaminu ósmoklasisty,
- wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego,
- przyrost naturalny.
W tych śląskich miastach niemal wszyscy mają kanalizację
Wśród poszczególnych wskaźników branych pod uwagę przy tworzeniu rankingu, duży wpływ na jego ostateczny kształt miała kategoria klasyfikująca "Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2023 r.". To właśnie zebrane tam dane najdobitniej pokazują, w jakim miejscu stoją miasta województwa śląskiego.
Zacznijmy od tego, gdzie jest pod tym względem najlepiej. W pierwszej piątce miejscowości, gdzie niemal każdy mieszkaniec ma dostęp do kanalizacji, aż cztery z nich są bliskie stu procent. Co jeszcze ciekawsze, na 1. miejscu znalazło się miasto przez wiele osób nadal uważane, za nienajlepszą wizytówkę województwa śląskiego, które nadal sobie nie radzi po transformacji, choć faktyczny obraz tego miasta w ostatnich latach mocno się zmienił i już nie wygląda, jak śląskie slumsy.
Śląskie miasta, gdzie niemal każdy mieszkaniec ma dostęp do kanalizacji
Ale kanał! W tych śląskich miastach wielu ludzi żyje bez dostępu do kanalizacji
W powyżej galerii znajdują się przykłady miast, które praktycznie doprowadziły kanalizację do niemal każdego zakątka. Nie wszędzie jednak jest tak dobrze. Są w województwie śląskim miasta, gdzie nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców do tej pory nie korzysta z sieci kanalizacyjnej. W czołówce takich miast znajduje się "Mały Wiedeń" gdzie ponad 13 procent mieszkańców nie ma do niej dostępu. Miasto, które zajmuje pod tym względem niechlubne, ostatnie miejsce, tego dostępu nie ma natomiast blisko 20 procent mieszkańców a warto dodać, że jest to jedno z najważniejszych śląskich miast.
Z tych najbardziej wiodących, to stolica województwa - Katowice, jest na 6. miejscu. Ponad 4 procent mieszkańców nie ma tam dostępu do sieci kanalizacyjnej. W Gliwicach natomiast, które są na 9. pozycji, blisko 9 procent mieszkańców, czyli około 15 tysięcy, nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. A gdzie jest pod tym względem najgorzej? Miasta uwzględnione w poniższym zestawieniu, nie są nawet w 90 procentach podłączone do kanalizacji.