Województwo śląskie się wyludnia. W tych miastach nie ma przyrostu naturalnego

i

Autor: UM Dąbrowa Górnicza Województwo śląskie się wyludnia. W tych miastach nie ma przyrostu naturalnego

Demografia

Województwo śląskie się wyludnia. W tych miastach nie ma przyrostu naturalnego

2024-12-13 7:58

Województwo Śląskie jest w kryzysie demograficznym. Więcej ludności ubywa niż przybywa, i nie chodzi tu o ruchy migracyjne, a przyrost naturalny, który jest coraz niższy. We wszystkich większych miastach w Śląskiem odczuwalny jest coraz wyższy spadek dzietności. Żadne z nich nie ma dodatniego wzrostu, a w pięciu z nich przyrost naturalny na 1000 mieszkańców wynosi... -8.

Śląskie się wyludnia. W najmniejszych miastach zerowy przyrost ludności

Europa umiera - napisał jakiś czas temu Elon Musk na portalu "X" pokazując grafikę dotyczącą liczby urodzeń w poszczególnych krajach. Według tej mapy najgorzej sytuacja wygląda obecnie w Hiszpanii, Włoszech, Litwie oraz w Polsce. W Polsce, gdzie jednym z najszybciej wyludniających się regionów jest Górny Śląsk, w tym województwo śląskie. Tu przyrost naturalny z roku na rok jest coraz mniejszy. Wskazują to dane miast, które co roku publikują dane dotyczące urodzeń, gdzie liczba cały czas systematycznie spada. Łącząc to ze statystykami umieralności w poszczególnych miastach wychodzi, że ludności cały czas ubywa i nie zmieniają tego nawet ruchy migracyjne wewnątrz kraju. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że dzisiaj ludzie częściej wyjeżdżają z województwa śląskiego, niż do niego przyjeżdżają. To odwrotna sytuacja do tego, co było kilkadziesiąt lat temu, kiedy cała Polska zjeżdżała na Górny Śląsk, bo tu była pewna praca w przemyśle. 

Ludność w Śląskiem się zmniejsza. Twarde dane

Bieżące statystyki w zakresie ludności prowadzi Główny Urząd Statystyczny. Dla województwa śląskiego ich dane są bardzo niekorzystne, a prognozy również nie napawają optymizmem. Z danych GUS wynika, że jeszcze na początku 2010 roku w Śląskiem mieszkało ponad 4,6 mln zł ludzi. W 2022 r. było to już 4,4 mln ludzi. Jeśli tendencja się utrzyma, to do  2030 roku w woj. śląskim mieszkać będzie już 4,1 mln ludzi. Długoletnia prognoza jest jeszcze mniej optymistyczna. Do 2060 roku przewiduje się, że ludności w naszym województwie będzie 3,258 mln.

O tym, że jest kryzys demograficzny, zdają sobie władze województwa, które opracowują aktualizację do strategii rozwoju województwa śląskiego, w której ważnym punktem będzie demografia i sposób, jak zażegnać kryzys. 

Jeśli mamy tu żyć, mamy tu mieszkać, to musimy zmierzyć się po pierwsze z depopulacją. Robimy to dla ludzi (…) i musimy zrobić wszystko, żebyśmy sami chcieli tu mieszkań, nasze dzieci, nasze wnuki, żeby tu zostały, bo jeżeli stąd wyjadą, to wszystko nie będzie miało sensu - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. 

Depopulacja w województwie śląskim postępuje. Te miasta są tego przykładem

O tym, jak nieciekawie się w tej kwestii robi, pokazują dane Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, która przygotowała ranking dotyczący najlepszych gmin województwa śląskiego. Podstawą oceny poszczególnych gmin są specjalnie dobrane wskaźniki odnoszące się do różnych wymiarów działalności jednostek samorządowych. Dlatego ocenie poddawane są m.in.:

  • średnioroczne dochody własne budżetów gmin,
  • wyniki egzaminu ósmoklasisty,
  • wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego,
  • przyrost naturalny.

Ten ostatni, wymieniony czynnik pokazuje, że w największych miastach województwa śląskiego przyrost naturalny praktycznie nie istnieje. Na 19 miast sklasyfikowanych w zestawieniu obejmującym przyrost naturalny na 1000 ludności w 2023 żadne z miast nie wykazało, że jest na plusie! Co ciekawe, niechlubnym liderem pod względem ilości urodzeń jest miasto, które co roku... zajmuje bardzo wysokie miejsca w Indeksie Zdrowych Miast. 

Najniższy przyrost naturalny w miastach województwa śląskiego. Gdzie jest najgorzej?

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty
Pytanie 1 z 14
W tym śląskim zamku jest aż 99 wież. To:
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: