W Sosnowcu powstało Centrum Mody
Budynek przy ul. Wareńczyka 9 w Sosnowcu od dekad jest związany z branżą odzieżową. Jeszcze przed wojną mieściła się tu szkoła rzemieślnicza związana z włókiennictwem. A już wkrótce zacznie tu działać nowoczesne centrum szkoleniowe.
Adaptacja siedziby zajęła rok i kosztowała blisko 6 mln zł. W środku znajdziemy przestrzeń na kreatywne studio mody i stylizacji oraz labolatoria: techniczno-technologiczne, technik komputerowych oraz konstrukcji, projektowania i modelowania. Dostępne wyposażenie to m.in. krojownia automatyczna, maszyny do szycia, owerloki i różne urządzenia techniczne.
Kto może skorzystać z oferty Centrum Mody?
Innowacyjne Branżowe Centrum Mody to jedno z 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), które powstają w Polsce. Za projekt odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Utworzenie i wsparcie ich funkcjonowanie jest współfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Jak zapowiada magistrat, Innowacyjne Branżowe Centrum Mody będzie nowoczesną placówką systemu oświaty, która umożliwi zainteresowanym uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. To pierwszy i jedyny tego typu ośrodek w Polsce wpisany do systemu edukacji.
Placówka będzie działała jako ośrodek szkoleniowy w ramach struktury Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, które od wielu lat jest związane z modą. W portfolio szkoły znajdziemy takie kierunki jak technik stylista, technik krawiec czy technik przemysłu mody. Przy czym z oferty Centrum Mody skorzystają nie tylko uczniowie, ale też studenci, nauczyciele, wykładowcy, pracownicy branży oraz osoby, które chcą się przekwalifikować zawodowo. Na rozwój umiejętności zawodowych ośrodek pozyskał 4,6 mln zł.
W proponowanych przez BCU szkoleniach mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, które chcą doskonalić już nabyte umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania lub się przekwalifikować. Wszystkie szkolenia będą przeprowadzone na specjalistycznych urządzeniach, maszynach oraz programach komputerowych funkcjonujących w branży modowej - mówi Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU w Sosnowcu.
Kiedy otwarcie Centrum Mody w Sosnowcu? Jakie szkolenia są w ofercie?
Oficjalne otwarcie Centrum Mody zaplanowano na 22 stycznia 2025 roku. Pierwsze kursy i szkolenia rozpoczną się na przełomie stycznia i lutego 2025 roku. Jak wygląda oferta szkoleniowa?
Dostępne kursy podzielono na trzy grupy docelowe: uczniowie i studenci do 24. roku życia, dorośli powyżej 24. roku życia oraz nauczyciele i wykładowcy. Każda grupa ma do wyboru kilka rodzajów szkoleń. Na liście znajdziemy:
- Konstruowanie przemysłowych szablonów odzieżowych w systemach CAD/CAM (uczniowie)
- Obsługa automatycznych urządzeń krojczych (uczniowie)
- Visual Merchandising – kreatywne projektowanie przestrzeni sprzedażowej (uczniowie)
- Szycie cyrkularne (uczniowie)
- Projektowanie i wykonywanie wyrobów z tkanin ekologicznych (uczniowie)
- Obsługa cyfrowych maszyn specjalistycznych (uczniowie)
- Obsługa cyfrowych maszyn specjalistycznych (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Konstruowanie przemysłowych szablonów odzieżowych w systemach CAD/CAM (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Krawiec-kreator ubioru (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Zarządzanie procesami technologicznymi przemysłowego szycia odzieży (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Stylista czyli specjalista kreowania wizerunku- personal shoper (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Specjalista w dziedzinie marki modowej i marketingu (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Obsługa automatycznych urządzeń krojczych (dorośli powyżej 24. roku życia)
- Komputerowy system przygotowania produkcji (nauczyciele i wykładowcy)
- Obsługa automatycznych urządzeń krojczych (nauczyciele i wykładowcy)
- Działalność badawczo rozwojowa w sektorze odzieżowym -Trendy i technologie badawcze (nauczyciele i wykładowcy)
Jak wygląda rekrutacja do Centrum Mody? Czy trzeba płacić za szkolenia?
Pozostaje najważniejsze pytanie: jak się zapisać? W tym celu należy śledzić stronę ośrodka, gdzie już niedługo będą zamieszczone formularze rekrutacyjne. Osoby zainteresowane będą musiały je wypełnić i dostarczyć do siedziby IBCM. Na podstawie wyników rekrutacji będą systematycznie uruchamiane kursy i szkolenia.
Zarówno udział w kursach i szkoleniach jak i wszystkie materiały niezbędne podczas nauki są bezpłatne - dodaje dyrektor Elżbieta Czernik.
Polecany artykuł: