WIADOMOŚCI

W szpitalu w Gliwicach zmiany. Już niedługo zaczną tam działać przeniesione oddziały

Już za kilka dni Szpital Miejski nr 4 stanie się kompleksowym szpitalem niezabiegowym. Dzięki inwestycji część jego pomieszczeń przeszła gruntowną modernizację. Nocą z 1 na 2 listopada zaczną tam działać przeniesione z ul. Radiowej oddziały neurologii i leczenia udarów oraz bardzo duży oddział internistyczny z zapleczem diagnostycznym.

Zdaniem wielu - to bardzo dobrze wydane pieniądze publiczne. To również słowa prezydent Gliwic, która podczas spotkania w czwartek opowiedziała o inwestycji. Złożyła również podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w tę modernizację oraz lekarzom i pielęgniarkom, którzy już za kilka dni będą się zajmowali wymagającymi pomocy gliwiczanami i mieszkańcami powiatu gliwickiego

– Gdy myślę o dobrze wydanych pieniądzach publicznych, widzę nowoczesne, zmodernizowane od podstaw sale na I piętrze tego szpitala, w których już wkrótce, po przeniesieniu z ul. Radiowej, będą funkcjonowały oddziały neurologii i leczenia udarów mózgu. Widzę też zmodernizowaną szpitalną izbę przyjęć i powiększony do 55 łóżek oddział wewnętrzny. Cieszę się, że przekazane przez miasto 7,5 mln zł przyczynia się do zmiany obrazu tego, w jakich warunkach może być leczony pacjent w Gliwicach. - mówiła 24 października podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Jak dodaje, dobra opieka medyczna w Gliwicach, z dobrym zapleczem infrastrukturalnym to wspólny priorytet.

- Wczoraj wróciłam z Warszawy, gdzie rozmawialiśmy o budowie nowego szpitala, za którą będzie już odpowiadał współpracujący z Gliwicami Śląski Uniwersytet Medyczny. Jestem pewna, że za kilka lat ten szpital wprowadzi nas w nową erę – dodała Katarzyna Kuczyńska-Budka. 

Gruntownie odnowione pomieszczenia Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego 20 w pełni przystosowano do potrzeb pacjentów neurologicznych i osób po udarach mózgu.

W zmodernizowanych salach zamontowano m.in. klimatyzację i rekuperację oraz instalacje tlenowe. Utworzono monitorowane i nadzorowane Sale Intensywnej Opieki Medycznej oraz izolatki z toaletami pozbawionymi barier, co jest ważne dla osób po udarach.

Zmieniła się także szpitalna izba przyjęć

W ramach modernizacji powstał m.in. nowy podjazd dla karetek, stworzono też nowe miejsca postojowe i dojazd dla ambulansów. Natomiast dzięki przeniesieniu z Radiowej tamtejszej interny, mieszkańcy wymagający opieki specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych zyskają na Zygmunta Starego wsparcie powiększonego do 55-łóżek oddziału wewnętrznego.

– Zmieniamy się przede wszystkim dla pacjentów, ale również dla pracowników. Po przeniesieniu z ul. Radiowej oddziałów neurologicznego, udarowego i wewnętrznego wraz z całym ich dotychczasowym zespołem, nasza placówka przy ul. Zygmunta Starego stanie się kompleksowym ośrodkiem medycyny niezabiegowej. - powiedział Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Z kolei szpital przy ul. Kościuszki, z kardiologią z częścią zabiegową i pediatrią, będzie w pełni zabiegowy. Obydwie te lecznice będą przyjmowały pacjentów w trybie dyżuru ostrego. W budynku przy ul. Radiowej powstanie natomiast kompleksowy szpital rehabilitacyjny. Pozostanie tam dotychczasowa rehabilitacja neurologiczna, najpóźniej do końca listopada do odświeżonych pomieszczeń przeniesiona zostanie rehabilitacja kardiologiczna, a do końca roku pojawi się również rehabilitacja ogólnoustrojowa.

- To kompleksowy plan, powiązany również z ekonomią, bo utrzymanie w trzech miejscach trzech izb przyjęć i laboratorium diagnostyki obrazowej jest bardzo kosztowne – dodał prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Przenosiny oddziałów neurologii i leczenia udarów z ul. Radiowej na Zygmunta Starego zaplanowano między 28 października i 1 listopada. W tym czasie w izbie przyjęć przy ul. Radiowej będą dyżurować neurolodzy, udzielając pierwszego wsparcia pacjentom z podejrzeniem udaru. Dzięki nawiązanej przez Gliwice współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, osoby wymagające natychmiastowej pomocy w leczeniu udarów będą kierowane do Katowic-Ochojca, gdzie działa Górnośląskie Centrum Medyczne ŚUM im. prof. Leszka Gieca (ul. Ziołowa 45/47).

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: