Ginekologia w świętochłowickim szpitalu ze statusem oddziału klinicznego. Szpital nawiązał współpracę z Akademią Śląską

i

Autor: ZOZ Świętochłowice

Świętochłowice

Ginekologia w świętochłowickim szpitalu ze statusem oddziału klinicznego. Szpital nawiązał współpracę z Akademią Śląską

To koniec oddziału ginekologiczno-położniczego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach. Oddział od wielu lat cieszył się uznaniem pacjentek, jednak nadeszły zmiany. Świętochłowicka ginekologia zyskała status oddziału klinicznego, co oznacza szereg pozytywnych zmian.

Katedra Ginekologii i Położnictwa w ZOZ Świętochłowice

Dotychczasowy oddział ginekologiczno-położniczy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach polecany był m.in. za Trakt Porodowy i doceniany w wielu ogólnopolskich rankingach porodówek. Od października jakość świadczonych usług medycznych wkroczyła na jeszcze wyższy, kliniczny poziom.

W związku z rozpoczętą 1 października współpracą z Akademią Śląską w Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach funkcjonowanie rozpoczęła Katedra Ginekologii i Położnictwa. Co to oznacza? Zmieniona została nie tylko nazwa dotychczasowego oddziału ginekologicznego - szpital poszerzył swoją ofertę, a pacjentki mogą liczyć na nowe świadczenia.

- Jesteśmy niezwykle dumni z nawiązania zaawansowanej współpracy z Akademią Śląską i utworzenia Katedry Ginekologii i Położnictwa. Dzięki temu możemy zaoferować naszym pacjentkom jeszcze wyższy poziom opieki medycznej, spełniający najwyższe, akademickie standardy. Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja i profilaktyka, aby każda kobieta mogła czuć się bezpiecznie i komfortowo w naszym szpitalu - powiedziała Anita Przytocka, Prezes Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach Sp. z o.o.

Kierownikiem Katedry Ginekologii i Położnictwa został dr n. med. Piotr Stołtny, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Szeregi dotychczasowej kadry oddziału zasilą dodatkowo dr n. med. Anna Bilska-Janosik, dr hab. n. med. Iwona Gabriel oraz dr n. med. Tomasz Horzelski, którzy są specjalistami ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej z doświadczeniem pracy w ośrodkach medycznych.

Wśród nowości należy wymienić doświadczonych specjalistów klinicznych, rozszerzony zakres wykonywanych operacji z ginekologii onkologicznej oraz większe wsparcie dla pacjentek z niepełnosprawnościami. Oferta ma zostać poszerzona o nowe zabiegi w celu leczenia chorób onkologicznych, takich jak rak szyjki macicy, rak jajnika, rak sromu i rak endometrium.

- Rozszerzenie zakresu usług medycznych w naszym szpitalu to ogromny krok naprzód dla całej społeczności Świętochłowic. Dzięki współpracy z Akademią Śląską, nasze miasto staje się miejscem, gdzie pacjentki mogą liczyć na najwyższy, kliniczny standard opieki medycznej. Jestem przekonany, że te zmiany przyniosą wiele korzyści dla zdrowia naszych mieszkanek - powiedział Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic.

W planach są nie tylko nowe zabiegi, ale również programy profilaktyczne.

- Szczególnie ważne dla nas jest nie tylko leczenie, ale także profilaktyka, dlatego oprócz rozszerzenia oferty zabiegowej w Oddziale, chcemy wyjść do mieszkanek miasta i zaoferować im specjalne programy badań przesiewowych. Pomogą one we wczesnym wykrywaniu i zapobieganiu nowotworom, dzięki czemu nasze pacjentki będą mogły jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie. Chcemy, aby każda kobieta miała dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia - powiedział dr n. med. Piotr Stołtny, Ordynator Katedry Ginekologii i Położnictwa.

Poradnia będzie bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Zmiany będą także w Poradni Ginekologiczno-Położniczej, która ma być bardziej dostępna dla kobiet z niepełnosprawnościami. Jak wskazał nowy ordynator, zdarza się, że kobiety z takimi schorzeniami często unikają regularnych wizyt u ginekologa z różnych względów, a m.in. braku infrastruktury dostosowanej do ich potrzeb lub z obawy przed intymnym charakterem wizyty.

- Na przestrzeni lat zauważamy, że wiele pacjentek z niepełnosprawnościami nie dostrzega potrzeby regularnych badań ginekologicznych z różnych przyczyn. Chcemy zachęcać je do regularnych wizyt i wyjść naprzeciw ich problemom. Jesteśmy świadomi, jak wiele ograniczeń mogą spotykać w innych placówkach, dlatego cieszę się, że świętochłowicka Poradnia Ginekologiczno-Położnicza wyposażona jest w specjalistyczne przyrządy umożliwiające sprawne i komfortowe badanie osób mających problem z poruszaniem się - dodał dr n. med. Piotr Stołtny, Ordynator Katedry Ginekologii i Położnictwa.

Kształcić się będzie więcej studentów z kierunków medycznych

Otrzymany status oddziału klinicznego oznacza, że w szpitalu poza leczeniem pacjentów, szkoleni będą przyszli lekarze i pracownicy służby zdrowia oraz prowadzone będą badania naukowe. Dzięki współpracy ZOZ Świętochłowice z Akademią Śląską w placówce kształcić się będzie więcej studentów, w tym z kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Do końca wakacji w 2024 roku w szpitalu praktyki odbyło ponad 620 studentów z różnych śląskich uczelni medycznych.

- Dzięki wspólnej realizacji zadań nasi studenci będą pogłębiać swoją wiedzę oraz zdobywać praktyczne umiejętności w placówce, która stawia na rozwój i stale dąży do ulepszania jakości - powiedział dr n. med. i n. o zdr. Magdalena Wierzbik-Strońska, Prorektor Akademii Śląskiej.

- Stały i konsekwentny rozwój szpitala z myślą o bezpieczeństwie zdrowotnym mieszkańców - to nasz priorytet. Cieszę się, że mimo niedomagania systemu ochrony zdrowia nasza miejska lecznica regularnie podejmuje wyzwania rozwojowe, co daje efekty także w postaci wysokich notowań wśród studentów medycyny i zwiększającą się liczbą staży lekarskich - ocenia Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach znajduje się przy ul. Chorzowskiej. Placówka świadczy usługi medyczne w 9 oddziałach i kilkunastu poradniach specjalistycznych dla mieszkańców Świętochłowic i pobliskich miast.