Bez konieczności otwierania klatki piersiowej leczą zawały i arytmie oraz inne choroby serca. Od ponad siedmiu lat pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odzyskują zdrowie i szansę na normalne życie na miejscu. Oddział Kardiologii pod kierownictwem Henryka Sobocika, to przede wszystkim wybitni lekarze specjaliści, którzy nie boją się nowych wyzwań.
W 2025 roku na oddziale kardiologii zrobią nawet 3000 zabiegów
Dzięki zakupowi angiografu dwupłaszczyznowego w 2015 r. z czasem udało się przeprowadzić pierwsze zabiegi koronarografii, leczyć zawały mięśnia sercowego, stworzyć zespół kardiologów, który z ogromnym sercem i entuzjazmem podchodzą do swojej pracy i związali swoje życie zawodowe z naszą placówką. To oni prą do przodu i wprowadzili kolejne, nowe zabiegi – wszczepianie kardiostymulatorów, CRT, zabiegi ablacji, litotrypsję wewnątrznaczyniową. Natomiast od 30 września już w nowej pracowni realizowane są zabiegi związane z leczeniem przetrwałego otworu owalnego czyli PFO.
Milionowe koszta
Ta wysoce specjalistyczna platforma pozwala lekarzom zobaczyć w czasie rzeczywistym np. jak wygląda przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, gdzie pojawiają się wymagające interwencji zwężenia. Serce pracuje, bije, widać jego skurcze, wprowadzane do naczyń cewniki, efekty pracy, wyleczony zawał, wszczepiony rozrusznik, serce bez arytmii. Niezwykłe.
- To jest ogromna, milionowa inwestycja, gdyż sprzęt jest najwyższej klasy. Koszt urządzenia to 3,3 mln. złotych. Trzeba było również przygotować naszą infrastrukturę szpitalną, wzmocnić stropy, podłogi, przebudować część oddziału, kolejne prawie 3 mln złotych. Środki na ten cel przeznaczyło Województwo Śląskie. Szpital nigdy nie zgromadziłby takiej sumy. Nasza wdzięczność za sfinansowanie tego projektu jest bezmierna. – mówi dyrektor WSS Nr 2 Robert Ostrowski.
Podziękowania za tę hojność szpital złożył na ręce Bartłomieja Saługi, Wicemarszałka Województwa Śląskiego.
– Jako Zarząd Województwa Śląskiego podjęliśmy decyzję o przekazaniu prawie 6,5 mln zł na tę inwestycję. Bardzo się cieszymy, że została ona sprawnie zrealizowana i że służy mieszkańcom całego regionu. To nie jest ostatnia inwestycja jaką województwo wspiera w tym szpitalu, kilka ważnych projektów jeszcze przed nami. - dodał dyrektor
Specjaliści od serc z sercem
Jednak nawet najlepszy sprzęt nie będzie pracował sam. Najważniejszy jest zespół. W oddziale kardiologicznym WSS nr 2 pracują najlepsi specjaliści, którym nie brakuje entuzjazmu. Wykonują zabiegi na dwóch salach, pomagają coraz większej liczbie pacjentów, poszerzyli zakres zabiegów.
– „Kardiologia inwazyjna to jest nasza pasja. Kochamy to, co robimy, dlatego jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego, żeby się szkolić, robić coraz więcej, lepiej – dla naszych pacjentów i dla nas samych” - mówi Maciej Walas, lekarz oddziału kardiologicznego, operator kardiologii inwazyjnej.
Specjaliści z jastrzębskiego szpitala po raz pierwszy wykonali zabieg zamknięcia przetrwałego otworu owalnego.
- Odkąd objąłem oddział kardiologii w 2002 roku – do dziś to już jest inny świat. Nowym początkiem była pierwsza pracownia hemodynamiki, zaproszenie specjalistów z Zabrza do współpracy w ramach dyżurów, później utworzenie zespołu i stworzenie możliwości ich rozwoju, i poszerzania „oferty szpitala”. Udało się. Dziś mamy dwie pracownie wspaniałych specjalistów, pomagamy, leczymy, ratujemy.” – podsumowuje Henryk Sobocik, lekarz zarządzający oddziałem.