Ostatnia niewyburzona hala huty (2018)

i

Autor: Adrian Tync

Siemianowice Śląskie

W dawnej Hucie Jedność miało powstać centrum handlowe. Co dalej z inwestycją?

Hutę Jedność postawiono w stan likwidacji. Po zakładzie zostało tylko wspomnienie... i ogromny, kilkunastohektarowy, niezagospodarowany teren w samym sercu miasta. Przez lata pojawiło się kilka ambitnych planów na to, jak przekształcić pohutniczą przestrzeń, ale jak na razie żaden się nie ziścił. Ostatni, znany pomysł to budowa centrum handlowego, którą zapowiedziała spółka Acteeum Central Europe. Otwarcie miało się odbyć w połowie 2023 roku, ale centrum jak nie było, tak nie ma. Co dalej z realizacją? Zapytaliśmy inwestora.

Historia siemianowickiej Huty Jedność jest długa i burzliwa, co nie powinno raczej nikogo dziwić, skoro liczy sobie przeszło 150 lat. Zakład, wówczas nazwany imieniem "Laura", powstał w 1836 roku z inicjatywy Hugona I Henckela von Donnersmarcka, znanego przemysłowca z Górnego Śląska. Budowa zajęła trzy lata, a niedługo później zamówienia na szyny i akcesoria torowe zaczęły spływać do Siemianowic Śląskich z całej Europy.

Huta zajmowała się produkcją m.in. surówki, stali pudlarskiej, martenowskiej, kątowników, szyn kolejowych, blach grubych i cienkich. Po wojnie zrezygnowano jednak z produkcji surowcowej, a w zamian skupiono się na rurach stalowych bez szwu.

Niestety, w czasach wolnej Polski huta zaczęła stopniowo podupadać, aż w końcu zbankrutowała. W 2003 roku Hutę Jedność, przekształconą w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, postawiono w stan likwidacji.

Teren po byłym zakładzie hutniczym kilkukrotnie wystawiano do licytacji, jednak przez długi czas nie było chętnych, by go kupić. W końcu w 2015 roku nastąpił przełom. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", spółka Nexus Group Sp. z o. o. nabyła blisko 16 hektarów terenu za za cenę wywoławczą, czyli 2,75 mln zł.

Niedługo później rozpoczęła się rozbiórka. W pierwszej kolejności wyburzono dwa charakterystyczne kominy, potem zabrano się za resztę obiektów. Jednak nikt do końca nie wiedział, co powstanie w zamian. Spółka Nexus Group nie chciała ujawnić swoich planów na zagospodarowanie terenu, a niedługo później grunty trafiły w ręce nowego właściciela. A ten wręcz przeciwnie, swoimi pomysłami dzielił się chętnie i często. 

Pomysł nr 1: nowoczesne osiedle mieszkaniowe 

W 2017 roku teren dawnej huty Jedność sprawiał wrażenie jednego, wielkiego pobojowiska. Wszędzie dookoła leżał gruz, cegły i potłuczone szkło. Całość - mówiąc delikatnie - nie wyglądała zachęcająco. Ale nowy inwestor roztaczał przed mieszkańcami cudowne wizje "nowego centrum miasta", które wkrótce tam wyrośnie.

W rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" firma ECDDP zdradziła, że na terenie po hucie planuje budowę nowoczesnego osiedla, a także galerii handlowej, żłobka czy przedszkola. Plan był ambitny i to bardzo, bo zakończenie pierwszego etapu inwestycji szacowano na 2019 rok.

Jednak na przeszkodzie marzeniom inwestora stanął miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przewiduje on w tym miejscu jedynie działalność usługową oraz usługowo-wielkopowierzchniową.

Nie ma możliwości, by wprowadzić zabudowę mieszkaniową (jedno i wielorodzinną) ze względu na stanowisko organów opiniujących. W tym przypadku Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Sanepidu (powiatowego oraz wojewódzkiego). Powodem owego stanowiska jest potencjalne – historyczne – zanieczyszczenie tych terenów spowodowane dawną działalnością Huty Jedność - wyjaśnia Rafał Jakoktochce z biura prasowego UM Siemianowice Śląskie. 

Pomysł nr 2: centrum handlowe

Gdy mieszkańcy Siemianowic Śląskich zaczęli powoli tracić nadzieję na to, że pohutniczy teren w centrum miasta kiedykolwiek zmieni swoje oblicze, światełko w tunelu zapaliła kolejna firma. W 2022 roku Acteeum Central Europe zapowiedziało budowę nowoczesnego centrum handlowego u zbiegu ulic Katowickiej, Staszica i Waryńskiego. W ramach inwestycji miało powstać 30 lokali użytkowych, sklep spożywczy i strefa gastronomiczna. Otwarcie planowano na połowę tego roku.

Połowa roku nadeszła, a centrum jak nie było, tak nie ma. Czy plany inwestora są aktualne? Dariusz Wolanin z Acteeum Central Europe zapewnia, że projekt zostanie zrealizowany, zmianie uległ jedynie harmonogram jego realizacji. Spółka musi w pierwszej kolejności nabyć teren, bo na chwilę obecną podpisała jedynie umowę przedwstępną z aktualnym właścicielem. Dotyczy ona zakupu części terenu o powierzchni 5 hektarów. ACE chce to zrobić do końca tego roku.

­"Wstępnie szacujemy termin samej budowy na około 12 miesięcy" - dodaje Wolanin. Podkreśla przy tym, że ACE posiada wszelkie zezwolenia na realizację inwestycji. Siemianowicki urząd miasta potwierdza, że wydał inwestorowi stosowną decyzję środowiskową oraz uzgodnił wniosek o lokalizację zjazdów drogowych na teren inwestycyjny.

Jeśli zatem plany ACE dojdą do skutku, centrum handlowe będzie gotowe najwcześniej na początku 2025 roku. 

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/