Kwalifikacja w mieście potrwa od 24 lutego do 24 marca. W tym roku obowiązkowi zgłoszenia się do Powiatowej Komisji Lekarskiej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2001 roku. Do komisji powinni się również zgłosić mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy z jakichkolwiek powodów dotychczas nie stawali do kwalifikacji wojskowej, nie mają określonej zdolności do służby wojskowej i nie posiadają książeczki wojskowej.
Zgłoszeniu się do kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, czyli uczące się w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe, a nieodebranie wezwania nie zwalnia z tego obowiązku.
Powiatowa Komisja Lekarska orzeka o zdolności do czynnej służby wojskowej i wydaje stosowne orzeczenie lekarskie z określoną kategorią. Kategoria „A” oznacza zdolność do czynnej służby wojskowej, „B” oznacza czasową niezdolność do czynnej służby, kategoria „D” oznacza, że osoba jest niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, a „E”, że jest trwale i całkowicie niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, jak również w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.