Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach - apeluje rudzka policja

i

Autor: tomasz przechlewski, Flickr Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach - apeluje rudzka policja

Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach - apeluje rudzka policja

Jolanta Skwaradowska 2020-02-21 17:05

Rudzcy policjanci apelują: uważajcie na dzikie zwierzęta na drodze! Funkcjonariusze coraz częściej dostają informacje o dzikach pojawiających się na ulicach. - Mamy bardzo dużo zgłoszeń z tego względu, że duża część Rudy jest zalesiona, szczególnie Halemba i Kochłowice - mówi rzecznik rudzkiej policji Arkadiusz Ciozak.

Uwaga na dzikie zwierzęta na rudzkich drogach - apeluje policja. Funkcjonariusze z Rudy Śląskiej dostają coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców o dzikach grasujących na ulicach miasta. - Mamy bardzo dużo zgłoszeń z tego względu, że duża część Rudy jest zalesiona szczególnie Halemba i Kochłowice. Są to miejsca gdzie mamy migracje zwierząt, szczególnie teraz gdy ta wiosna przychodzi dużo szybciej zwierzęta wychodzą na żer i stwarzają zagrożenie. Co za tym idzie mamy coraz więcej zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny - mówi Arkadiusz Ciozak rzecznik rudzkiej policji.

Kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się niebezpieczna. Do takich zdarzeń dochodzi najczęściej jesienią lub wiosną. Szczególną uwagę powinniśmy zachować przed zmrokiem lub bezpośrednio po wschodzie słońca. To właśnie wtedy policjanci odnotowują najwięcej zdarzeń, w związku z nasiloną migracją zwierząt. Zdarza się, że niektóre z nich, zwłaszcza te duże, zamiast uciekać, stają nieruchomo, tworząc „ścianę” dla samochodu. Kierowcy, widząc w ostatniej chwili zwierzę, które pojawiło się na jezdni, wykonują często gwałtowne manewry doprowadzając do wypadnięcia z jezdni lub uderzenia w inne pojazdy bądź bariery energochłonne. Najczęściej jednak zdarza się, że dochodzi do zdarzenia drogowego, często niestety zwierzę ginie lub jest poważnie ranne, a uderzenie prowadzi do poważnych uszkodzeń samochodu.

Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza. Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec. Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne. Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.