Park naturalistyczny to miejsce, które ma na celu maksymalne zachowanie walorów przyrodniczych z jednoczesnym umożliwieniem korzystania z obecnie zaniedbanego i niedostępnego terenu. Teraz taki ma powstać w jednej z dzielnic Bielska-Białej.
- Każdego roku mieszkańcy zgłaszali do budżetu obywatelskiego projekt przekształcenia terenu u zbiegu ulic Stawowej i Spółdzielców w park. Za każdym razem opowiadało się za tym około 1 tys. osób. Świadczy to o dużym zainteresowaniu oraz społecznej potrzebie uporządkowania terenu – powiedziała Emilia Klejmont z wydziału prasowego magistratu.
Urzędniczka poinformowała, że przygotowywany jest już projekt parku. Ma być gotowy do końca roku. Później miasto będzie starało się o dofinansowanie na jego realizację.
Jednym z głównych założeń projektowych bielskiego parku naturalistycznego jest stworzenie cichego i spokojnego miejsca wypoczynku w otoczeniu zieleni, z możliwie minimalną ingerencją w istniejącą florę i faunę.
- Dlatego nie planuje się tam przykładowo placów zabaw, a ścieżki i dojścia poprowadzone będą w niezbędnym zakresie i zajmą jedynie około 10 procent całego terenu – wyjaśniła urzędniczka.
Urzędniczka podkreśliła, że utworzenie parku i objęcie go ochroną uniemożliwi w przyszłości zmianę charakteru tego fragmentu miasta i jego zagospodarowania.
Z uwagi na siedliska zwierząt bytujących na tym terenie, ścieżki nie będą przebiegały w pobliżu cieku wodnego, który jest miejscem przechodu saren. Część parku pozostanie terenem dzikim, wcześniej uporządkowanym i pozbawionym części inwazyjnych gatunków roślin. Zgodnie z założeniami parku naturalistycznego, koncepcja nie przewiduje całkowitego usunięcia spróchniałych pni i gałęzi będących doskonałym siedliskiem dla gatunków bezkręgowców bytujących w martwym drewnie oraz służących jako schronienie np. jeży.
Parkowe ścieżki zostały zaprojektowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w istniejącą zieleń i poszycie. Dodatkowo będą one podwieszane, a pomosty posadowione na fundamentach punktowych. Podwieszenie umożliwi zwierzętom bytowanie i migrację pod nimi, a roślinom swobodny rozwój. Najcenniejsze zbiorowiska roślinne będzie można oglądać z podwieszanych ścieżek ażurowych, co ograniczy zdeptanie i umożliwi wzrost gatunków leśnych nawet pod ścieżką.