Zagłębiowski Alarm Smogowy przeanalizował jakie informacje o smogu i możliwościach jego ograniczania pojawiły się w roku 2020 na łamach tych gazet.
- Zszokowani zestawieniem szybko wpadliśmy na pomysł anty nagród kapituły Smogowej Miotły. Obrady były szybkie ponieważ materiał do przeczytania i do przedyskutowania okazał się nad wyraz skąpy - powiedziała nam Aleksandra Rozner z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
Przyznano trzy Smogowe Miotły:
Duża Smogowa Miotła - Za zamiatanie tematów smogowych pod dywan dla Kuriera Miejskiego z Sosnowca, który uparcie przez wszystkie 11 wydań w 2020 roku zupełnie pomijał temat smogu na swoich łamach.
Mała Smogowa Miotła - Za zamiatanie tematów smogowych pod dywan dla Przeglądu Dąbrowskiego z Dąbrowy Górniczej, który zaledwie w jednym wydaniu w 2020 roku poruszał tematy smogowe.
Mała Smogowa Miotła - Za zamiatanie w roku 2020 tematów smogowych pod dywan dla Echo Czeladzi, który zaledwie w dwóch wydaniach poruszał tematy smogowe.
Te swoiste anty nagrody być może humorystyczne i nawiązujące do hollywoodzkich Złotych Malin.
- Jednak mamy nadzieje ze redaktorzy naczelni wezmą się do pracy i wykorzystają dostępne im narzędzie do intensywnego informowania mieszkańców o smogu, jego wpływie na zdrowie i dostępnych narzędziach finansowych do wymiany ogrzewania na niskoemisyjne, w celu poprawy tempa likwidacji kopciuchów i w efekcie skrócenia drogi do czystego powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim. Jednocześnie mamy nadzieje ze informacja tych antynagrodach dotrze również do właścicieli tych czasopism (zagłębiowskich samorządów) pokazując im jak słabo wykorzystują dostępne im narzędzia - dodaje Aleksandra Rozner.
Właścicielom użytkującym stare, ponad 10-letnie kotły węglowe został już tylko niecały rok na to, by wymienić swojego kopciucha na kocioł 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Zdaniem Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego żaden z samorządów z największych zagłębiowskich miast nie uruchomił u siebie punktu konsultacyjnego w celu ułatwienia mieszkańcom bezpośredniego dostępu do programu Czyste Powietrze.
Jego promocja praktycznie nie jest prowadzona również przez dostępne miastom narzędzia, takie jak ich strony internetowe, profile w mediach społecznościowych czy gazetki miejskie. W efekcie ilość złożonych wniosków o dofinansowanie przez mieszkańców zagłębiowskich miast była w roku 2020 niższa niż w 2019 roku. Np. w Sosnowcu spadła z 118 do 98 a w Dąbrowie Górniczej z 118 do 89 rok do roku. Podobnie w Będzinie i Czeladzi.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"