W tych zawodach nie opłaca się pracować?
Bez dobrej pracy, nie ma kołaczy, ale dobrze też jest, kiedy wykonujemy dobrze płatny zawód. Wysokość zarobków to jeden z najczęstszych czynników przy wyborze pracy, ale nie zawsze. Często pracujemy dorywczo albo sytuacja życiowa zmusza nas do podjęcia takiej, a nie innej pracy, nawet jeśli nie jest dobrze płatna. Business Insider przytacza dane GUS z których wynika, że dziesięć procent najmniej zarabiających pracowników w Polsce nie przekracza progu płacy minimalnej. W wielu zawodach pracownicy zarabiają pieniądze, które nawet nie równają do przeciętnej w Polsce.
Business Insider przytacza również dane raportu płacowego Sedlak & Sedlak z którego wynika, jakie zawody w Polsce są najgorzej opłacane. Każdy z tych zawodów wyróżnia jedno - niski próg wejścia czyli niezbyt wysokie wymagania kwalifikacyjne, aby podjąć w tych zawodach pracę.
Polecany artykuł:
Co ciekawe, na liście brakuje np. pracowników McDonald's, który dla wielu - zwłaszcza studentów, jest pracą tymczasową, przejściową pomiędzy studiami a podjęciem pracy zawodowej w wyuczonej profesji. Zresztą w raporcie cytowanym przez "BI" brakuje w ogóle szeroko rozumianej gastronomii co pokazuje, że choć to ciężka praca, to nie jest najgorzej opłacana.
W pozostałych zawodach problem jest taki, że płaca w najgorzej opłacanych zawodach ledwo wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nie jest przesadą stwierdzenie, że single wykonujący te prace mają problem z samodzielnym utrzymaniem siebie i swojego domu, stąd zdarza im się współdzielić mieszkanie z innymi osobami, czy nawet swoimi rodzicami. Jak też zauważa Business Insider, w wielu przypadkach wypłaty obejmują również wynagrodzenie zmienne, czyli premie i dodatki, które nie zawsze są przez pracodawcę gwarantowane.