Zaskakujący ranking zawodów. Kogo szukają pracodawcy?
Business Insider Polska opracował kolejny ranking zawodów ze wskazaniem, jakich pracowników obecnie szukają, i będą szukać w przyszłym roku, pracodawcy. Co ważne, pod uwagę nie brano tylko i wyłącznie zarobków, czego przykładem jest profesja, która w zestawieniu znalazła się na 2. miejscu. Nie jest najlepiej płatna, ale obecnie ma jeden z największych deficytów kadrowych wśród wszystkich zawodów w Polsce.
"BI" opracował ranking na podstawie Barometru Zawodów, który bada rynek pracy na zlecenie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To w nim szczegółowo jest opisanych blisko 170 różnych zwodów w Polsce.
Wśród analizowanych profesji znajdują się zarówno zawody wymagające wysokich kwalifikacji, takie jak architekci, lekarze czy meteorolodzy, jak i bardziej techniczne, na przykład brukarze, murarze czy magazynierzy. W zestawieniu nie brakuje również zawodów mniej popularnych, takich jak rzemieślnicy zajmujący się obróbką szkła czy windykatorzy - czytamy w Business Insider Polska.
Barometr Zawodów podzielił swoją analizę na trzy kategorie:
- zawodów nadwyżkowych,
- zawodów dających równowagę na rynku pracy [np. kosmetyczny, farmaceuci, piekarze],
- zawodów deficytowych.
To właśnie ten ostatni czynnik posłużył do stworzenia rankingu zawodów w Polsce. Znajdziemy w nim profesje, które mają największe braki w największej liczbie powiatów w Polsce. Dołączono do tego dane o wynagrodzeniach opracowane na podstawie serwisu wynagrodzenia.pl. Jak zaznacza "BI", w rankingu nie brano pod uwagę średnich zarobków, tylko medianę, "która pokazuje kwotę, powyżej i poniżej której zarabia połowa pracowników w danej grupie".
Ostatnim aspektem branym pod uwagę były kwalifikacje, czas i koszty edukacji, by móc podjąć pracę w konkretnych zawodach.
W tych zawodach jest największe zapotrzebowanie. Ranking deficytowych zawodów
W czołowej ósemce znalazły się zawody, gdzie jest największe obecnie zapotrzebowanie na pracowników. Nikogo nie powinna zdziwić tam obecność przedstawicieli zawodów medycznych. Jak pokazują ostatnie lata, jest coraz większy problem ze znalezieniem pracowników i specjalistów. Z tego powodu coraz więcej szpitali w Polsce jest zmuszonych do zamknięcia swoich oddziałów. To, co zaskakuje, to wspomniana profesja znajdująca się na 2. miejscu tego zestawienia. Choć już praktycznie od roku wiadomo, że zapotrzebowanie jest z dnia na dzień coraz większe, to chętnych ciągle brakuje. Powód? Brak prestiżu i godnych zarobków. Ranking w galerii poniżej.