Tak nazywały się śląskie miasta na mapach Prus z 1877 roku. Niektórych używamy do dziś

i

Autor: Archiwum Eska.pl/maps.arcanum.com Tak nazywały się śląskie miasta na mapach Prus z 1877 roku. Niektórych używamy do dziś

Ciekawostki

Tak nazywały się śląskie miasta na mapach Prus z 1877 roku. Niektórych używamy do dziś

2024-12-04 11:35

Historia województwa śląskiego jest długa i bardzo burzliwa. Przez setki lat Górny Śląsk był miejscem sporów o to, w jakich granicach ten region ma się znajdować. Walczyliśmy o to z Czechami jak i z Niemcami. Przez długie lata województwo śląskie znajdowało się pod władzami Królestwa Prus. Na dostępnych z tego okresu mapach widać, że wiele miast miało niemieckie nazwy. W części z nich łatwo je skojarzyć z obecnymi nazwami.

Tak nazywały się miasta w Śląskiem w XIX wieku

Wielu przeciwników Górnego Śląska często, by dogryźć mieszkańcom tego regionu, mówi wprost, że Śląsk to Niemcy. To annałów przeszła wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego mówiąc, że Ślązacy to ukryta opcja niemiecka. Dla wielu mieszkańców Górnego Śląska to krzywdzące opinie nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością. Jednak pewnych wpływów niemieckich w województwie śląskim trudno nie dostrzec. W końcu od XVIII wielu Śląsk był pod wpływami Niemiec, a właściwie wtedy pod wpływem Królestwa Prus, które dzięki posiadaniu Górnego Śląska mógł zbudować potęgę gospodarczą późniejszych Niemiec. 

Wpływy sąsiadów zza zachodniej granicy widać w architekturze województwa śląskiego. Takie miasta, jak Bytom, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry czy nawet Katowice, posiadają wiele pięknych kamienic, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. W Bytomiu coraz więcej z nich jest odrestaurowywanych, dzięki czemu Bytom powoli staje się na powrót pięknym miastem. Aby zobaczyć architekturę z tamtych czasów wystarczy wybrać się na rynek w Gliwicach. Otaczające ratusz kamienice wyglądają naprawdę okazale i pięknie. 

A jak w ogóle wyglądały miasta województwa śląskiego na mapach z tamtych czasów, pokazuje mapa Królestwa Prus z 1877 roku. To, co z pewnością może uderzyć, to niemieckie nazwy wielu miejscowości, które w części brzmią dość podobnie do obecnych nazw, a w części znacznie się różnią. Choć dziś formalnie żadna z nich nie obowiązuje, to mieszkańcy wielu miejscowości w Śląskiem nadal potrafią posługiwać się dawnymi, niemieckimi nazwami. Niejednokrotnie można się nawet w sieci natknąć na komentarze, w których mieszkańcy mówią np. "Glajwitz" [czyli Gleiwitz] czy "Bojten" [Beuthen]. Zobaczcie, jak miasta województwa śląskiego nazywał się - i prezentowały, na mapach z XIX wieku.

Województwo Śląskie na mapach z 1877 roku. Rozpoznałbyś, co to za miasta?

Czy rozpoznasz miasto województwa śląskiego po samym opisie? Nieoczywisty QUIZ
Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę. "Słyszysz Artur Rojek, myślisz…"
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: