Wiadomości

Obchody Barbórki w Tarnowskich Górach. Górnicy odsłonili kolejną figurkę Gwarka

2024-12-04 9:35

4 grudnia od wielu lat obchodzona jest Barbórka, czyli Dzień Górnika. Także w Tarnowskich Górach odbyły się obchody tego święta. Z tej okazji odsłonięto kolejną figurkę Gwarka. Tym razem w dzielnicy Lasowice. Co jeszcze przewidziano w programie Barbórki?

Tarnogórskie obchody Barbórki

4 grudnia jest dorocznym świętem górników, czyli tzw. Barbórką. Nazwa święta pochodzi od imienia Barbary. Na samym początku Barbórka była wyłącznie świętem religijnym. Już w średniowieczu, w dniu wspomnienia świętej nie wolno było pracować, a od około 1700 roku wprowadzono w Europie specjalne, związane z 4 grudnia zwyczaje.

Zgodnie z tradycją górnicy powinni rozpocząć swoje święto od udziału w uroczystej mszy świętej. W Tarnowskich Górach obchody lekko zmodyfikowano. Barbórkę rozpoczęto tam od uroczystego odsłonięcia dwunastej już figury Gwarka. W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko górnicy, ale również dzieci z Przedszkola nr 5.

Dwunasty Gwarek już odsłonięty! Na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Andersa w Lasowicach pojawiła się kolejna figura Gwarka. Tym razem wyjątkowego zaszczytu odsłonięcia dokonali najmłodsi – poinformował tarnogórski magistrat.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że w miejscu gdzie dziś stoi figura Gwarka, dawniej stała figurka hutnika.  Tuż po uroczystości odsłonięcia górnicy przenieśli się do kościoła w Bobrownikach Śląskich, gdzie została odprawiona msza święta w ich intencji.

Zobaczcie zdjęcia z odsłonięcia kolejnej figurki Gwarka w Tarnowskich Górach.

Kim byli Gwarkowie?

Gwarek to postać głęboko zakorzeniona w historii Tarnowskich Gór, symbolizująca ciężką pracę i determinację górników, którzy przez wieki wydobywali srebro i ołów z tamtejszych kopalń. Gwarkowie ubrani w charakterystyczne stroje z lampami i narzędziami, codziennie schodzili w mroczne czeluści ziemi, by wydobywać bogactwa, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Praca gwarków była nie tylko wymagająca fizycznie, ale i niebezpieczna, pełna wyzwań i niespodzianek.

Życie górników poza pracą obfitowało w tradycje i zwyczaje, które umacniały więzi między nimi. Gwarek tarnogórski miał swoje miejsce w lokalnej społeczności, a jego praca była doceniana przez mieszkańców. Ważnym elementem życia gwarków były spotkania towarzyskie, które odbywały się w karczmach i domach. Tam górnicy wymieniali się doświadczeniami, opowiadali historie i bawili się po ciężkim dniu pracy. Istotną tradycją były również obchody świąt górniczych, takich jak Barbórka.

Źródło: tarnowskie24.pl

Gwarkowie byli jedną z głęboko zakorzenionych postaci w górnictwie. Jakie jeszcze tradycje dawniej obchodzono? Sprawdźcie swoją wiedzę w quizie.

Najpiękniejsze tradycje barbórkowe - QUIZ
Pytanie 1 z 10
1. Od około którego roku obchodzona jest Barbórka?
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: