Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach będzie miał nową siedzibę

i

Autor: UM Gliwice Wizualizacja

Inwestycje

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach będzie miał nową siedzibę. Planowana jest też budowa szpitala klinicznego ŚUM w mieście

2024-04-18 9:00

Przetarg na nową siedzibę Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach został rozstrzygnięty. Wykona ją firma MIRBUD w przeciągu kolejnych trzech lat. Ponadto, minister zdrowia zapowiedziała możliwość budowy w mieście szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach za trzy lata doczeka się nowej siedziby

Gliwice podpiszą umowę na budowę nowej siedziby Szpitala Miejskiego nr 4 z firmą MIRBUD, która wygrała przetarg. Powinno to nastąpić do około miesiąca. Wykonawca będzie miał następnie tydzień na wejście na plac budowy przy ul. Kujawskiej. Roboty potrwają trzy lata. 

Zakres podstawowy inwestycji obejmie wybudowanie obiektu do stanu surowego zamkniętego, łącznie z głównymi podejściami instalacyjnymi, a także wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu. Uwzględni również przebudowę zewnętrznego układu drogowego w rejonie ulic Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej" - podaje gliwicki magistrat.

- Obiekt został zaprojektowany również pod kątem ewentualnych pandemii - zapewnia prezes szpitala

W nowej siedzibie będzie się mogło znaleźć nawet 80 procent dotychczasowych, nowoczesnych i niemających nawet dwóch lat szpitalnych urządzeń diagnostycznych i łóżek dla pacjentów. Całkowicie nowe, bo zaprojektowane i przystosowane pod konkretne pomieszczenia, będzie natomiast wyposażenie sal operacyjnych.

Nowoczesny szpital miejski, oferujący personelowi medycznemu pracę w bardzo godnych warunkach, pozwoli na leczenie mieszkańców Gliwic i powiatu gliwickiego na najwyższym poziomie. Już obecnie zabezpieczamy rocznie ok. 200 tysięcy pacjentów. Nowy obiekt, który ma szanse powstać w okresie trzech nadchodzących lat, został w okresie pandemii bardzo mądrze przeprojektowany i rozplanowany, również pod kątem następnych, ewentualnych, epidemii - mówi Przemysław Gliklich, prezes szpitala.

Szpital kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Gliwicach?

To nie koniec wieści, które ogłoszono w Gliwicach w tym tygodniu w zakresie zdrowia. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała możliwość budowy w mieście obsługującego mieszkańców całego województwa szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. 

Budowa szpitala klinicznego od zgłoszonego w poniedziałek pomysłu do momentu, w którym zacznie on przyjmować pacjentów, zajmie co najmniej 10 lat. Planujemy jak najszybciej wybudować szpital miejski, który będzie dbał o podstawowe zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych gliwiczan z nowoczesnym Szpitalnym Odziałem Ratunkowym, izbą przyjęć, nocną i świąteczną opieką, a równolegle bardzo chętnie skorzystamy z pomysłu pani minister - zadeklarował wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok.