Osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami, rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, rodziny, w których brak wystarczającej ilości sprzętu wyklucza dzieci nie tylko z nauki zdalnej, ale też z rozrywki i integracji z rówieśnikami, tak ważnej w młodym wieku, osoby, które nagle utraciły pracę, a także mali przedsiębiorcy. To grupy osób najbardziej dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Między innymi do nich dotrzeć z mądrą pomocą chce w tym roku Szlachetna Paczka, jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce.
Do pomocy tym, w których uderzyła pandemia, łącznie potrzeba aż 12 tys. wolontariuszy. Bez nich nie uda się zrealizować 20. edycji Szlachetnej Paczki i 18. edycji Akademii Przyszłości. Organizatorzy planują otworzyć w tym roku aż 628 rejonów Szlachetnej Paczki, w których wolontariusze dotrą do historii 30 tys.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w wyniku pandemii 25 proc. Polaków boryka się z utratą pracy bądź źródła zarobku albo ma w swojej najbliższej rodzinie kogoś, kogo spotkał ten problem.
– Kryzys ten niewątpliwie spowoduje wzrost bezrobocia i ubóstwa – analizuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wiemy, że zatrudnienie już spadło o około 150 tys. – to jest bardzo dużo, a ubóstwo jest dość mocno powiązane z bezrobociem. 45 proc. zarabiających poniżej tysiąca złotych deklaruje utratę pracy z powodu pandemii – podaje GUS.
– Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji: osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi, młodzi pracownicy bez doświadczenia – kończy prof. Szarfenberg.
Zostając wolontariuszem, możesz sprawić, że ten trudny rok 2020 skończy się szczęśliwie dla rodzin i samotnych osób w potrzebie. Nie pozwól, aby ktoś, kto miał mniej szczęścia, został sam-- mówi Joanna Sadzik, szefowa Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.
Więcej na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.