Święto żużla na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Mistrzem Europy Lebiediew. Brąz dla Kacpra Woryny

2024-09-22 12:59

Po raz pierwszy od sześciu lat Stadion Śląski był areną zmagań mistrzostw Europy w Żużlu. W sobotnich zawodach Łotysz Andrzej Lebiediew został indywidualnym mistrzem Europy. Brąz zdobył polski zawodnik Kacper Woryna. Ostatną, czwartą eliminację ME, którą rozegrano w sobotę na Stadionie Śląskim wygrał inni zawodnik z Danii - Anders Thomsen.

Żużel wrócił Stadion Śląski

To były emocjonujące zawody, które przyciągnęły tysiące fanów żużla. TAURON Speedway Euro Championship to czterorundowy cykl zmagań, w którym zawodnicy walczą o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy oraz o miejsce w stawce FIM Speedway Grand Prix. Tuż przed zawodami ze startu wycofał Janusz Kołodziej, który nadal odczuwa dolegliwości związane z kontuzjami, których nabawił się w tym sezonie. W zawodach zastąpił go Robert Chmiel.

Przed zawodami w Chorzowie w klasyfikacji generalnej prowadził Lebiediew, o sześć punktów przed Madsenem i Woryną. Po trzech seriach startów na Stadionie Śląskim Łotysz miał tyle samo punktów co Madsen i Duńczyk Anders Thomsen - wszyscy po osiem. Woryna miał wówczas trzy mniej. W tym momencie najlepszym z Polaków w klasyfikacji sobotnich zawodów był Chmiel. Żużlowiec pochodzący z Rybnika, startujący obecnie w Kolejarzu Opole, miał wówczas sześć punktów.

o 16. biegu samodzielnym liderem był Thomsen (11) przed Madsenem (10), zaś na trzecie miejsce wskoczył Patryk Dudek (9).

Ostatecznie bezpośredni awans do finału wywalczyli Thomsen i Madsen. W wyścigu barażowych wystartowali Lebiediew, Chmiel, Dudek i Woryna. W tym momencie Łotysz był już pewny zwycięstwa w końcowej klasyfikacji. W fazie zasadniczej zdobył 11 punktów, co już wystarczyło, aby mógł świętować sukces.

Dodatkową nagrodą dla Lebiediewa za zdobycie tytułu mistrza Europy (drugi raz w historii) jest promocja do cyklu Grand Prix w 2025 roku.

Presja była dziś bardzo duża, straciłem mnóstwo nerwów. Widziałem, w jakiej formie jest Madsen - powiedział nowy mistrz Starego Kontynentu na antenie TVP Sport.

Najważniejszy bieg, największe emocje

W najważniejszym biegu turnieju w Chorzowie obok dwóch wspomnianych Duńczyków wzięli też udział Woryna i Dudek (w barażu trzeci był Chmiel, czwarty Łotysz). Thomsen i Madsen wykorzystali fakt, że przed biało-czerwonymi wybierali pola startowe. Dobrze z pierwszego wyszedłł pierwszy z nich, a wicemistrz Europy z drugiego. Na dystansie Polacy nie zdołali zmienić losów finału.

W dziewiątym wyścigu – na wejściu w łuk ostatniego okrążenia – doszło do groźnego wypadku z udziałem Macieja Janowskiego. Długo nie wstawał on z toru. Ostatecznie trafił do karetki i został odwieziony do szpitala.

Poprzednio żużlowcy ścigali się w Chorzowie w zawodach z cyklu ME w 2019 roku. Wówczas także impreza na Stadionie Śląskim kończyła cykl (wygrał Duńczyk Mikkel Michelsen).

Wyniki ostatniej eliminacji ME w Chorzowie:

1. Anders Thomsen (Dania) 14 pkt - 1. miejsce w finale 2. Leon Madsen (Dania) 12 - 2. miejsce w finale 3. Kacper Woryna (Polska) 10 - 3. miejsce w finale 4. Patryk Dudek (Polska) 10 - 4. miejsce w finale 5. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 11 6. Robert Chmiel (Polska) 10 ... 8. Piotr Pawlicki (Polska) 8 11. Maciej Janowski (Polska) 5 12. Bartłomiej Kowalski (Polska) 5

Czołówka klasyfikacji końcowej (po czterech eliminacjach, najlepsza piątka ma zagwarantowane miejsce w kolejnym cyklu mistrzostw):

1. Lebiediew 50 pkt 2. Madsen 47 3. Woryna 44 4. Thomsen 41 5. Pawlicki 40 6. Dudek 36 ... 8. Janowski 32 12. Kołodziej 17